Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

 

Свети Наум добива споменик во Охрид

 

Спомен обележје на Свети Наум Охридски - Чудотворец ќе се гради во центарот на Охрид. Договорот за соработка вчера го потпишаа охридскиот градоначалник Александар Петрески и академскиот скулптор Томе Серафимовски, кој победи на отворениот конкурс.

Новиот споменик ќе биде висок до пет метри, изработен во бронза, а заедно со постаментот, висината ќе изнесува до шест метри.

За изработка и поставувањето на споменикот од страна на Министерството за култура се обезбедени седум милиони денари. Се проценува дека вкупната вредност на проектот ќе чини 15 милиони денари.

 


#
Статијата е прочитана 571 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars