Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

Откриена планета каде што можеби има живот

Новооткриената планета е три пати поголема од Земјата и кружи околу црвена минијатурна ѕвезда наречена Глис 581. Научниците од Калифорнискиот универзитетот во Санта Круз и институцијата „Карнеги“ од Вашингтон ја открија планетата, која ја опишуваат како „вистинска“ за живот - не премногу топла и не премногу студена. Ако планетата е карпеста, како што е Земјата, би можела да има слична гравитација, а, исто така, би можела да има вода - уште еден клучен елемент за животот.


#
Статијата е прочитана 512 пати.

Испрати коментар

Од: aleksandar sv.nikole
Датум: 01.10.2010 14:28:38
epa stom ima uslovi za zivot togas da si odime odovde,mozebi tamu poveke ke napredneme kako nacija,nema sto da dokazuvame koi sme i sto sme,ke uzivame vo prosperitet i vo nov zivot...-edinstveno ako gi nema grcite okolu nas:))

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars