Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

ТВ-фотелја

Магарето и самарот

Роберт Д. Крстевски

Врти-сучи, Македонска радио-телевизија најде чаре како да ја наплати радиодифузната такса. Всушност, таа нема повеќе сама да се расправа со претплатниците, туку тоа ќе и' го препушти на Управата за јавни приходи, која за услугата ќе задржува три проценти од собраните средства. Ако некој не ја плати сметката, прво ќе добие опомена, по која ќе има седум дена за да го регулира долгот, а ако и тогаш не реагира, побарувањето автоматски ќе се зголеми за десет проценти. Во случај ни тогаш да не биде платено, УЈП тоа ќе го стори присилно, со симнување пари од трансакциска сметка или со запленување имот, и тоа со камата од 0,05 отсто за секој ден доцнење. Така предвидувале законските измени предложени од Министерството за транспорт и врски, кои треба да стапат на сила од почетокот на наредната година.

Аферим, бре, генијалци! Мислеа, мислеа и смислија. Прво пробаа со наградната игра во која извлечените редовни плаќачи добиваа апарати за домаќинството додека Силви пееше „Оваа сабота добивки без работа, сабота пред недела - леле, среќа дебела“! Но, не им се посреќи, па ја вметнаа таксата во сметките за електрична енергија, на што граѓаните одговорија со плаќање преку уплатница само на делот за струја, без тој за телевизија. Видоа-не видоа, измислија годишни сметки, со обврска на претплатниците да плаќаат секој месец или, ако така милуваат, да ја платат целата сума однапред за цела година?! Арно ама, тие не се испотепаа да ја искористат таквата „привилегија“, процентот на наплатата се сведе на едноцифрен и - ете ти ја УЈП со боздоганот. МРТ сега ќе си гледа сеир додека Управата им брцнува директно в џебот на граѓаните за да го задоволи гладот на „диносаурусот“ покрај Вардар.

Значи, нема веќе трте-мрте. Има да си плаќате за услугата што не сте ја побарале и што не ви е неопходна, како, да речеме, струјата и водата, или - има да ве нема.

За државниот радиодифузер во сите земји се плаќала такса, не' убедуваат. Ај што не е баш така, бидејќи во некои држави националната радиотелевизиска куќа се финансира исклучиво од буџетот, ама за каква споредба со „сите земји“ може да стане збор кога е во прашање МРТ? Кај имало на друго место на планетава такво расипништво без отчет, толкава превработеност, негативна селекција на кадри, политичка инструментализација и, како последица од сето тоа, толку лоша програма што за неа не вреди да се платат ни 50 дени, а камоли 130 денари? Требаше ли некогашниот расадник на новинари и на технички персонал, како и чувар и негувач на македонското културно наследство, да се доведе во толку незавидна ситуација за сега да мора да се применува сила за да се стави в ред? И тоа, види богати, не таа, ами граѓаните што не сакаат да плаќаат ваква телевизија. Место по магарето, удри по самарот...
#
Статијата е прочитана 538 пати.

Испрати коментар

Од: VALTER CHICAGO
Датум: 01.10.2010 21:48:16
Lele majko do kade stigna demokratijata (diktatorska ) vo Makedonija. Smesno i Zalosno narodot ne kreva glava i panika za nisto.Go vospitale taka sto koli besi se edno. Pa gragani na republika makedonija samo ednas stanete i pobunete se pred ovie iskriveni zakoni sto gi smisluvaat denes a utre pagaat na ustaven. zarem ne vi bese dovolno od da izvlecete pouka od - patriotskite kasi-pravenje ajvar-varenje rakija - protivpozarni aparati i uste sto li ne. Nikoj nikogas za nisto ne se pobuni i ne si gi povrati parite. Istoto ke se sluci i so M R T samo sto nekolku familii ke ostanat osakateni na eden ili drug nacin. Sekade bas sekade vo civiliziraniot svet se plaka toa sto se koristi. NESAKAM DA SLEDAM VLADINI PROGRAMI. I nikogas nema da gledam M R T.Plakam kablovska i TOCKA. Ima mnogu sto da se kaze no se sramam od drzavata od kade poteknuvam zatoa se sto pravi e protiv narodot. Za zal samiot e vinoven zatoa sto nikogas ne se buni za nisto. Policiska drzava bes SINDIKATI.Pozdrav MKD .

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции во аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
Понуди за плаќање на долгот за струја на рати
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Колчестер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars