Број 3396  петок, 01 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин
Вести
Site Meter

Понуди за плаќање на долгот за струја на рати

ЕВН во соработка со ЕЛЕМ им овозможуваат на корисниците да го платат тужениот долг за електрична енергија на рати, без камата. Како што соопштија вчера компаниите, тужениот долг, во зависност од висината, прв пат домаќинствата ќе може да го плаќаат најмногу на 12 рати, додека бизнис-корисниците, правните лица, долгот за кој се тужени ќе може да го исплатат на шест рати.

Двете компании соопштуваат дека се откажуваат од наплатата на каматите пресметани врз основа на тужените долгови.

Можноста за склучување на спогодбите трае три месеци, почнувајќи од 1 октомври до 31 декември 2010 година. Домаќинствата ќе можат да потпишат спогодби за плаќање на рати и тоа под следниве услови: за долг од 5.000 до 9.000 денари ќе има две рати, а од над 51.000 денари - 12 рати. Бизнис- потрошувачите, пак, тужениот долг за потрошена електрична енергија од 10.000 до 20.000 денари можат да го плаќаат на две рати, а над 50.000 денари на шест рати. Спогодбите за домаќинства и за правните лица се склучуваат во приемните канцеларии на сите кориснички енерго центри на ЕВН. (М.Т.)


#
Статијата е прочитана 486 пати.

Испрати коментар

Од: ljubisa
Датум: 01.10.2010 23:42:01
konecno trebase da sluci nesto vaka pozitivno

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Сите молчат за „Џенерал дајнамикс“
Инвестиции ��о аут
Maкедонија како маслинарска република
Пат-позиција
Актерството како легално право да останеш дете
Лига Европа
15 години мистерија
Лисици за магарето
Најубавата жена на светот
Албанскиот селектор доби мозочен удар
Дојран го чека возот за Грција
„Ние сме еден народ!“ (2)
Галиматијас од солзи, емоции и патетика
Во Србија веќе нема задолжителна војска
Каролина - прва македонска „зајачица“
Почина холивудската легенда Тони Кертис
Овации за македонскиот „Хамлет“ во Кол��естер
Музички спин-доктори
Свети Наум добива споменик во Охрид
Магарето и самарот
Заработка од 2,8 милиони долари - нова и-мејл измама
Неделен хороскоп
Откриена планета каде што можеби има живот
Купување алкохол пак до 19 часот
Германија плати за Првата светска војна
Ивановски
Грчките превозници ги прекинаа протестите
Бела ноќ“ утре во Скопје


When all roads lead to Rroma
Borisov supports Turkey's EU bid
EU to open door to Albanians and Bosnians but not to Kosovars