Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Хороскоп Забава
Политика
17.06.2012, 16:31

Александар Петрески не ги видел ниту Рој ниту Слим!

Охрид - „Со какви впечатоци се враќаат гостите од Охрид без да се видат со градоначалникот?“, прашуваат од кабинетот на Александар Петрески. Повод за неговата реакција е престојот на индискиот мултимилијардер Субрата Рој, кој викендов престојуваше во Охрид. Мултимилјардерот, чие богатството се проценува на околу 65 милијарди долари уживаше во прошетката покрај Охридско Езеро и на ручекот во „Св. Наум“ во друштво на потпретседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставрески.

На Владата не и' е прв пат да не го покани градоначалникот Петрески кога во Охрид доаѓаат светските богаташи. Така беше и при посетата на мексиканскиот милијардер Карлос Слим.

„Сметаме дека е крајно непристојно и недипломатски Владата да носи високи странски гости во Охрид, а да не го покани домаќинот да им посака добредојде. Ги потсетуваме да се запрашаат со какви впечатоци се враќаат гостите по сознанието дека не се виделе со градоначалникот на градот во кој престојувале и што ќе помислат за функционирањето на државата во која нема основна соработка на централната со локалната власт“, реагираше градоначалникот на Охрид, Александар Петрески. (В.М.)


Статијата е прочитана 766 пати.

Испрати коментарВМРО-ДПМНЕ наполни 22 години
Митингашки викенд на СДСМ во Штип
Судовите ги казнуваат новинарите, Стразбур ги ослободува
По дваесетмина конкурираат за едно место во полиција
Груевски во Москва, но нема да го види Путин
Стив се врати на погрешна адреса
Интервју Да се преиспитаат казнените мерки за лекарите
Две лоши економски вести и една добра во најава
Индискиот милијардер ја одолжи посетата во Македонија
Обвинителите ќе „возат“ по старо уште две години„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |