Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Хороскоп Забава
Политика
17.06.2012, 17:48

По дваесетмина конкурираат за едно место во полиција

Вкупно 6.166 пријави стигнале во МВР до 15 јуни на конкурсот за прием на 300 полицајци. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска изјави вчера дека да се биде полициски службеник е одговорна работа и затоа се инсистира на квалитет. Очекувано е, рече таа, меѓу кандидатите да има припадници од сите етнички заедници, бидејќи составот на вработените во МВР во целост го рефлектира мултиетничкиот карактер на државата.

„И Уставот и законот предвидуваат систем на кариера што значи дека за да биде некој ангажиран во која било институција вклучително и во МВР неопходно е да бидат исполнети одредени критериуми предвидени со закон. Ако го гледаме правниот систем на една држава како комплет, не може да го исклучиме начелото за правична застапеност на етничките заедници кои живеат во Македонија“, рече Јанкулоска. (П.Р.)


Статијата е прочитана 491 пати.

Испрати коментарВМРО-ДПМНЕ наполни 22 години
Митингашки викенд на СДСМ во Штип
Судовите ги казнуваат новинарите, Стразбур ги ослободува
Груевски во Москва, но нема да го види Путин
Стив се врати на погрешна адреса
Интервју Да се преиспитаат казнените мерки за лекарите
Две лоши економски вести и една добра во најава
Индискиот милијардер ја одолжи посетата во Македонија
Александар Петрески не ги видел ниту Рој ниту Слим!
Обвинителите ќе „возат“ по старо уште две години

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |