Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
23.08.2012, 16:55

Портрет - Фатмир Бесими

Тивкиот министер ја потресе Владата

Бесими, во изминатите осум години, изгради имиџ на умерен политичар, но неговиот потег во Слупчане предизвика радикални реакции

Александра М. Митевска


Фатмир Бесими (37), тивкиот министер во кабинетот на Никола Груевски, преку ноќ се најде во епицентарот на вниманието, по политичкиот земјотрес што го предизвика настанот во Слупчане. Тетовецот Бесими влезе активно во политиката пред осум години, а неговиот министерски стаж, досега, изнесува шест години. Во овој период, иако не се искачи многу високо во структурата на ДУИ, стана важен „играч“ на партијата во извршната власт.

Бесими изгради имиџ на умерен политичар, добро образован, кој течно го зборува македонскиот јазик и е прифатен од дипломатите. Ги придоби срцата на припадниците на македонската етничка заедница кога отиде да положи цвеќе пред спомен-плочата за загинатите кај Карпалак. Сепак, неговиот потег од пред десетина дена, кога се поклони пред споменик на ОНА, предизвика радикални реакции. Иако е јасно дека Бесими не дејствувал на своја рака, нему друштво во Слупчане му правеа уште неколкумина функционери на ДУИ - меѓу кои и влијателниот вицепремиер Муса Џафери, кон него се насочија критиките, но и ловориките, поради присуството и на неколкумина во армиски униформи.

Опозицијата, во прв момент, побара Бесими да понесе политичка одговорност, бидејќи ги прекршил надлежностите и процедурите, а сега смета дека Владата има колективна одговорност за настанот во Слупчане и за случувањата што следуваа потоа, а кои го исфрлија на површина паралелизмот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, како партнери на „Илинденска“. Министерот за одбрана, деновиве, порача дека жали ако повредил нечии чувства, но дека не жали за потегот пред споменикот на ОНА и дека истото би го направил повторно. Неполн час потоа, премиерот Груевски соопшти дека Владата е во криза, поради промените во однесувањето на дел од раководството на ДУИ. Рече и дека го повикал на разговор Бесими, но не најави дека тој ќе понесе политичка одговорност за „Слупчане“. Според тоа, ако владејачката коалиција ја „преживее“ оваа криза, реални се шансите Бесими да остане на истата позиција. Особено поради впечатоците дека, по неговите последни настапи, вртоглаво му пораснал рејтингот во албанскиот политички блок, што значи и ветар во едрата на ДУИ.

Бесими ја почна министерската кариера кон крајот на 2004 година, во ресорот економија во Владата на СДСМ, а тогашниот мандатар Владо Бучковски го претстави како нова ѕвезда во владиниот кабинет. Тогаш Бесими имаше 29 години и ја напушти функцијата вицегувернер во Народна банка, на која, пак, дојде од позицијата директор на јавното претпријатие „Македонски аеродроми“. Претходно работел во секторот за анализи и истражувања во НБРМ и во филијалата на Стопанска банка во Тетово.

Во 2006 година, кога ДУИ не влезе во првата Влада што ја формираше Груевски, Бесими исчезна од јавна сцена. Во неговата официјална биографија стои дека во тој период бил ангажиран како економист во Светска банка, Приштина, Косово. Кога во 2008 година ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ склучија договор за коалицирање, враќањето на Бесими во земјава и на министерската функција во економија беше и повеќе од очекувано. Затоа, пак, за јавноста беше изненадување кога, по ланските предвремени избори, токму нему му припадна функцијата министер за одбрана. Изненадувањето, всушност, беше двојно - прво поради професионалната ориентација на Бесими, кој се профилира како истакнат економист, а потоа и поради тоа што прв пат Албанец беше избран за министер за одбрана. Актуелниот министер за одбрана, всушност, беше прифатливо решение за ВМРО-ДПМНЕ, поради неговата политичка умереност, но и затоа што во генералиите на Бесими не е запишан „командантски чин“ во ОНА. Но, овој пат, Бесими ги фати на препад коалициските партнери, бидејќи од неговиот гест пред паметникот на ОНА во Слупчане тргна конфликтот во Владата.


Статијата е прочитана 1566 пати.

Испрати коментарЦрвенковски не им верува на „солзите“ на Бесими
Тачи застана на страната на ДУИ
Помирувањето поизвесно од изборите
Јанкулоска
ДУИ не попушта - бара права и за ОНАez-mani, 24.08.2012 00:22:22
besimi se poklomil kaj nevinite zhrtvi kaj kar palak,a se poklonil i kaj albanskite nevini zhrtvi odnosno pred spomenik na ona,pa toa e naj dobriot gest shto mozhe da go napravi eden politichar za dobrobit na sozhitelstvoto i prosperitetot vo makedonija.a so takvite izjavi na ministerkata i premierot bez razlika na kakva pozadina mislele,qe bidaat uzroci na rushenje na sozhivotot vo makedonija so nesogledivi ponatamoshni posledici.
Besart, 24.08.2012 09:01:40
Besimi mnogu hrabro pokaza deka e minister za site vo makedonija, besimi e cesen covek i voopsto ne bi ni pomislil da povredi neciji cuvstva osobeno na makedoncite a gr neka prodolzi da bide aroganten kako sto pravi protiv evropa nato i amerikanskata ambasada. Ako gr e makedonski patriot i se grizi za tie sto vojuvaa i nivnite semejstva togas sto ne go donese zakonot koga vleze vo vlada? ako ova e poradi slupcane togas branitelite i semejstvata da mu se zablagodarat na besimi zosto bez slupcane nemase da ima zakon. pozdrav do utrinski
DOLNO VODNO, 24.08.2012 09:04:31
Kolku znam, ONA ne se nevini zrtvi pred koi( na svoja raka) se pokloni Besimi, iako ovoj gest od strana na covek od albanski etnikum go razbiram, no ne i kako minister od Vladata na R. Makedonija ! Od druga strana, zabelezano bese negovoo osastvo na poklon proslavata kaj Karpalak, bash prvata godina od negovoto ministeruvanje koga veshto go izbegna gestot na negovo prisastvo kako minister, so sto , VISTINA ke pokazese cekor na pomiruvanje! Ajde sega da ne ni gi mackaat ocite so nekokov gest za pomiruvanje na koj nie ovcite trebe da nasedneme, popikuvajki ni gi vo slucajot i solzite na site majki , od site etnikumi!
Jane, 24.08.2012 10:37:17
Tifkiot minister?Ama arno samo jas kolku sto pametam dedomi mi velese da se plasam od on a kuce sto nelajt oti toa ke te kasni I mnugu ke te boli.
marika, 24.08.2012 11:06:14
na samo sto se pokloni vo slupcane nego i oficeri albanci vo arm uniformi toa znaci vo praksa frakcija vo arm i vlada t.e. paralelna vlast a toa odi kon odumiranje na mk vo ovie granici.
euro1, 24.08.2012 12:46:20
Do site Komentatori i citateli. Makedonija e multietnicka multikulturna zemja i multireligiozna sto znaci ne e samo na Makedoncite so hristijanscka vera zuku i na drugite.Denesna Makedonija se zasnova na Ohridskiot dogovorpa zatoa treba da imame dostoinstvo ida gi respektirame i drugite zaednici koi sto ziveat vo Makedonija.Za mene ne e nistto nevoobicaeno od Ministerot Besimi,toj so ova pokazuva kolku e vreden kako Minister od kogo sto treba i Premierot da nauci nesto ako saka sozivot i napredok vo idnina za drzavata.Znaci sakam da kazam Za da se bide postovan i cenet medju drzavjanite na makedonija,treba da znaes i da cenis i postuvas.Za kraj.za mene se site poginati za vreme na nemirite vo 2001 god zrtvi na ne tolerancija i neuspeh na togasnite politicari.
Skopje 1689, 24.08.2012 21:55:39
Znaci, site sto komentiraat teraat voda na svoja vodenica...Epa, eve, za site, da ne izleze ne bile izvesteni...Znaci, ne e pomiruvanje ako si otide Fatmir kaj svoite na grob, ili obratno, a koga nekoj oficer makedonec ke go napravi toa- e , toa e pomiruvanje, a Fatmir neka ucestvuva da kazeme na godisninata na palenjeto na Leshok, i neka kaze deka ke stori se da se vratat site Aracinovci doma, a ako ne uspee- deka ke si odi od funkcija...on e i moj minister, ne na Prizrenska Liga...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |