Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.10.2012, 12:39

Хаџиманов и Благне ќе настапат на „Евергрин МК“Зафир Хаџиманов ќе ги отпее песните „Љуби ме и главата горе“ и „Како Вардар“, а Хелена Благне пред македонската публика ќе го испее хитот „Кога те нема“ на композиторот Кире Костов

Зафир Хаџиманов и Хелена Благне ќе дојдат во Македонија за да настапат на манифестацијата „50 години Евергрин МК“ во петок во Универзалната сала. Хаџиманов ќе ги отпее песните „Љуби ме и главата горе“ на композиторот Глигор Копров и „Како Вардар“ - во која е изведувач и кант-автор. Хелена Благне пред македонската публика ќе го испее хитот „Кога те нема“ на композиторот Кире Костов, со кој настапи на „Макфест“ во 1986 година.

На концертот ќе бидат изведени 20-те композиции кои од македонските граѓани се избрани за најслушани евергрини. За нив тие гласаа со СМС пораки и на интернет-страницата на списанието „Теа модерна“.

Избрани се: „Тајно моја“ од Тоше Проески, „Сите мои слики“ од „Ареа“, „Галебе“ од Верица Ристевска, „Како Вардар“ од Зафир Хаџиманов, „Ивана“ од Кемал Монтено, „Високи штикли и црни чорапи“ од „Конкорд“, „Еден бакнеж“ од Нина Спирова, „Моја гитара“ од „Банкрот блуз бенд“, „Дал да плачам“ од „Бис без“, „Кажи нешто драга“ од Драган Мијалковски, „Неправда“ од „Лева патика“, „Сонце за три светови“ од Мики Јовановски-Џафер, „Кажи зошто ме остави“ од Никола Боби Автовски, „Се што сакав по тебе“ од Симеон Гугуловски, „Остани во мене“ од Калиопи, „Осамен“ на Трајче Манев, „Срце тетовирано“ од Трифун Костовски и Александар Митевски, „Љуби ме и главата горе“ од Зафир и Сенка Хаџиманов, „Кога те нема“ од Хелена Благне и „Роза сина“ од Д.Поповски и З. Милосављевиќ.

На гала-вечерта ќе учествуваат познати музички имиња и групи од македонската естрада, кои организаторот ги најавува како изненадување за посетителите во Универзалната сала и за гледачите на директниот пренос на телевизија „Алфа“. Влезниците за „Евергрин МК“ се во продажба по цена од 500 денари.Статијата е прочитана 465 пати.

Испрати коментарПромовирана монографија за Музејот на македонската борба
Почина режисерот Владо Цветановски
Промоција на монографија за Музејот на македонската борба
Томаж Станко и „Мајлс Смајлс“ за затворање на Скопскиот џез-фестивал
Меѓународна изведба на дела од Дарија Андовска
Изложба на Ирена Паскали во Виена
(ФОТО) Џезот продолжува да пулсира
Познатиот гитарист Пет Мартино вечерва на „Скопски џез-фестивал“
Драган Даутовски настапи во Хангџоу во Кина
Трпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени ск��качот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше ПроескиЈован, 22.10.2012 18:24:16
Изведувачите се една димензија.Онаа многу поважната се авторите.Знаете ли кој е автор на “Моја гитара“ или на “Сонце за три света“...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читат��ли „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |