Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.10.2012, 12:22
Драган Даутовски настапи во Хангџоу во КинаНа покана од театарот „Хангзхоу Гранд“ и УНЕСКО, Даутовски со уште неколкумина артисти успешно го реализира овој проект настапувајќи заедно со Симфонискиот оркестар на Хангзхоу

Македонскиот мулти-инструменталист Драган Даутовски, еден од најголемите афирматори на традиционалната македонска музика ширум светот, на 15 септември го посети Хангџоу во Кина, каде беше дел од проектот „Music for Water“. На покана од театарот „Хангзхоу Гранд“ и УНЕСКО, Даутовски со уште неколкумина артисти успешно го реализира овој проект настапувајќи заедно со Симфонискиот оркестар на Хангзхоу.

Ова остварување, вклучувајќи ги и многуте претходни надвор од нашата држава, сведочат за силната посветеност на Даутовски кога станува збор за промоцијата на нашата традиционална музика во странство. Неговата уметничка дејност, покрај педагошката, бележи три активни декади од неговото креативно и уметничко делување. Овој музичар, кој воедно е и водач на квартетот „Драган Даутовски“, бил препознаен од УНЕСКО во 2007 година, со кој се' уште соработуваат. Неодамна остварил голем број настапи на музички фестивали и со Париската филхармонија во УНЕСКО, со Њујорк Симфони оркестарот во „Карнеги Хол“, потоа настапи во Москва, Париз, Брисел, Њујорк заедно со „Осипов“ - Симфонискиот оркестар од руски народни инструменти, во Марибор заедно со Словенскиот камерен гудачки оркестар...

Следниот настап на Даутовски, по покана на локалната власт на Шенжен и УНЕСКО, ќе биде остварен заедно со Шенжен Симфонискиот оркестар, а ќе изведува преработки од дела на Мусоргски. (Т.И.)Статијата е прочитана 272 пати.

Испрати коментарПромовирана монографија за Музејот на македонската борба
Почина режисерот Владо Цветановски
Промоција на монографија за Музејот на македонската борба
Томаж Станко и „Мајлс Смајлс“ за затворање на Скопскиот џез-фестивал
Меѓународна изведба на дела од Дарија Андовска
Изложба на Ирена Паскали во Виена
(ФОТО) Џезот продолжува да пулсира
Хаџиманов и Благне ќе настапат на „Евергрин МК“
Познатиот гитарист Пет Мартино вечерва на „Скопски џез-фестивал“
Трпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |