Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хорос��оп
Политика
15.07.2012, 18:56

САД ги поздравија напорите на Македонија во борбата против трговијата со луѓеАмериканската амбасада уште еднаш ги пофали напорите на Македонија во борбата против трговијата со луѓе. Две години по ред, нашата земја е рангирана во првата категорија во Извештаите на Стејт департментот за трговија со луѓе, а во неодамна објавениот Извештај за 2012 на македонската Влада и' беше оддадено признание за постојаните напори во ефикасното справување. Оценката е донесена врз основа на анализите направени во сферата на законодавството, на спроведувањето на законите, како и за рехабилитација на жртвите од трговијата со луѓе.

Честитајќи го успехот и оддавајќи им признание на министерствата за внатрешни работи и труд и социјални работи, како и на неколку невладини организации што работат во оваа сфера, амбасадорот на САД, Пол Волерс, потенцираше дека „ропството на денешницата не може да се елиминира доколку нема цврсто партнерство меѓу владини агенции, невладини организации, но и општество кое одбива да толерира трговија со луѓе“.

Волер им додели посебни признание за нивниот досегашен ангажман на четворица поединци кои со години работат на идентификацијата, заштитата и помошта на жртвите на трговијата со луѓе.

Борбата против трговијата со луѓе останува важен приоритет во надворешнополитичката агенда на САД, бидејќи овој проблем се смета за глобален. (Г.Д)


Статијата е прочитана 225 пати.

Испрати коментарГеоргиевски не се откажува од Тодор Александров
Утеха за сиромашните
Владата ќе исплати 5,5 милиони евра за развој на селата
Македонија повторно ќе извезува автобуси
Доаѓа Бан Ки-мун
Работен викенд на СДСМ во Богданци
Збогум за „Топлификација“, добредојде за „Енергетика“
Судир на два титани на локалните избори

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |