Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
15.07.2012, 18:53

Доаѓа Бан Ки-мун

Генералниот секретар на ОН ќе ја посети Македонија во рамките на неговата балканска турнеја

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, на 25 јули доаѓа во Скопје, во рамките на неговата балканска турнеја што ќе трае од 19 до 26 овој месец. Тој ќе посети седум земји од регионот, а во Македонија негов домаќин ќе биде шефот на државата, Ѓорге Иванов, со кого по средбата ќе имаат заедничка прес-конференција.

Генералниот секретар на ОН, во Скопје, ќе се сретне и со премиерот Никола Груевски и со претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, а ќе им се обрати и пред парламе��тот. Се очекува неговите разговори со македонскиот државен врв да се фокусираат на проблемот со името, бидејќи разговорите меѓу Македонија и Грција се одвиваат под покровителство на ОН.

Бан Ки-мун ја почнува својата балканска турнеја од Словенија, а ќе ги посети и Хрватска, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина и Косово.

Целта на посетата на генералниот секретар на ОН на Југоисточна Европа е да се нагласат силните врски и партнерството меѓу светската организација и земјите од регионот, како и да се разговара на иднината на регионот. (П.Р.)


Статијата е прочитана 812 пати.

Испрати коментарГеоргиевски не се откажува од Тодор Александров
Утеха за сиромашните
САД ги поздравија напорите на Македонија во борбата против трговијата со луѓе
Владата ќе исплати 5,5 милиони евра за развој на селата
Македонија повторно ќе извезува автобуси
Работен викенд на СДСМ во Богданци
Збогум за „Топлификација“, добредојде за „Енергетика“
Судир на два титани на локалните избориOva e Balkan, 16.07.2012 01:54:04
Kako ke dojde, taka i ke si ojde. Navistina ne znam shto bi mozel da stori. Reshenieto e kaj grcite, a tie ne ne sakaat. Dodusha, nitu nie niv!
pero, 16.07.2012 07:41:33
Веројатно да види до каде е иѕградбата на Спомениците на Грујо .......... друго и нема што да види и чуе...........

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |