Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.01.2012, 14:20
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“До ваквиот исход дојде откако синоќа поради лошите временски услови (силен снег и ветер) беше прекинат натпреварувачкиот дел од 4.та скокалница во Бишофсхофен.

Австрискиот ски-скокач Грегор Шриленцауер е победник на „Новогодишната турнеја четири скокалници“ за 2012 година. До ваквиот исход дојде откако синоќа поради лошите временски услови (силен снег и ветер) беше прекинат натпреварувачкиот дел од 4.та скокалница во Бишофсхофен.

По само една одржана серија во Бишофсхофен за победник беше прогласен Томас Моргенштен (Австрија), а Шриленцауер заврши како трет, зад Андреас Бардал од Норвешка.

За победата на Шриленцауер многу влијаеше и лошиот резултат на водечкиот во Светскиот куп Андреас Кофлер, кој по првата серија беше дури на 27-то место.

Победникот од Бишофсхофен, Моргенштен во конкуренција на „Новогодишната турнеја“ заврши како втор, а трет беше Кофлер сите тројца од Австрија. За Шриленцауер ова е прв триумф на „Новогодишната турнеја четири скокалници“.

Статијата е прочитана 1012 пати.

Испрати коментарЃоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на Бостон

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  

 


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 4°C

Претежно облачно

Вторник
��агла
Макс: 1°C, Мин: -5°C

Среда
Магла
Макс: 0°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |