Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
20.06.2012, 17:47

Златна зора ќе не' дисциплинира и нас

Атина - Неонацистите Златна зора не престануваат со заканите дека ќе ги „вразумат“ сите оние што ќе се разидат со нивната радикална линија за македонското прашање. Партијата, која будно следи се' што се случува во Македонија, овој пат реагира на огласот за волонтери во македонската службата за разузнавање.

„Скопјаните објавуваат огласи за шпиони за Грција“ се вели во соопштението на партијата, при што се посочува дека во огласот, меѓу другото, се споменува дека се бараат кандидати кои имаат дипломирано Филолошки факултет - отсек грчки јазик. „Трагично е што во една ослабена држава, каде што има отсуство на национално лидерство, шпиони на ’нашите добри соседи‘ работат без никој да им попречи. Трагично е што во Грција постојат такви кои сакаат да ја продадат нашата татковина. За наша среќа и нивно жалење, постои силна Златна зора внатре и надвор од Собранието кои ќе им покажат каде им е местото“, посочуваат од Златна зора.

Еден од пратениците на неонацистичката партија, Илијас Панајотарос, предизборно предупреди дека ќе има „ќотек“ во Собранието за спорот за името доколку владата бара да се дискутира за решение кое нема да им се допадне.

„Ќе им го покажеме како предупредување видеото од ТВ Антена (односно, видеото во кое портпаролот на Златна зора, Илијас Касидијарис, напаѓа две пратенички во емисија во живо по расправија за изборите), па ако не го разберат, тогаш ќе им го објасниме“, изјави Панајотарос за време на еден предизборен митинг. (М.П.)


Статијата е прочитана 943 пати.

Испрати коментар



Опозицијата веќе не спие - дома
Бучковски немал намера да прави партија
Митрова не ја коментира одлуката на судот
Според Кацин, Груевски се договорил за името, па одложил
Бугарија гради (анти)грчка позиција
Македонија успешна во борбата против трговијата со луѓе
Извештајот за МРТВ е нереален, оцени ревизорот
И Путин ќе гласа за Груевски
Новa лустрација пред новитe избори



„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 30°C

Делумно облачно

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 17°C

Вторник
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |