22 Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.12.2012, 15:58

Тачи ќе се повлече пред Харадинај

Приштина – Косовскиот премиер Хашим Тачи по завршувањето на политичкиот дијалог на високо ниво со Белград, кој започна неодамна, заминува од премиерската функција, пишува приштинскиот весник „Коха диторе“. Според весникот, по завршувањето на дијалогот, се очекува рокада, со која Тачи заминува на функцијата шеф на државата, а на негово место доаѓа Хамуш Харадинај, лидер на Алијансата за иднината на Косово.

Домашни и меѓународни извори изјавиле за весникот дека постои план меѓу Демократската партија на Тачи и Алијансата за иднината на Косово на Харадинај за долгорочна владина соработка, со која се предвидува Харадинај да го замени Тачи на премиерската функција. Веднаш по ослободувањето од Хаг, Харадинај ја изрази својата подготвеност да стане прв човек на косовската влада.


Стат��јата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |