Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
18.07.2012, 18:49

Од денеска на работа по старо

Вработените во државна и јавна администрација, од денеска на работа ќе одат по старото работно време од 8,30 до 16,30 часот. На работа треба да се вртат и трудниците и лицата над 60 години. Владата вчера одлучи да ги повлече мерките за заштита од топлотниот бран, откако дојде до пад на температурите, кои според метеоролозите треба да се задржат и во следните неколку дена.

„Владата одлучи да ја прекине и мерката за забрана на работа на отворено, која важеше во периодот од 11 до 17 часот. Исклучок се градинките каде што и натаму важат препораките да не се практикува физичка активност и да не се изнесуваат децата на отворено по 11 часот“, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Владата и надлежните институции продолжуваат будно да ја следат состојбата со температурите, и доколку се појави потреба, како што нагласи Ѓорѓиев, веднаш ќе бидат преземени дополнителни мерки.

И единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст и центрите за социјални работи продолжуваат со поактивен пристап во давање помош на осамените стари изнемоштени лица и бездомници.

Од Владата потсетуваат дека населението во целиот летен период треба да ги почитува општите мерки за заштита на здравјето. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 141 пати.

Испрати коментарФејсбук како огласна табла
Аврамопулос брифирал за спорот со името
Иванов очекува пораки од Бан Ки-мун
Вершбоу гo построи цело НАТО зад ветото
Црквата им држи лекции на политичарите и новинарите
Тaчи веќе не е војвода
Владата се брани
В година место сини картони - електронска картичка
Неделкова не доби поддршка, Врховен суд останува со в.д. претседател

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |