Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
24.05.2012, 19:58

По утеха кај папата

Македонска делегација и на молебен на гробот на свети Кирил во Рим

Македонска делегација на чело со премиерот Никола Груевски вчера беше во Ватикан на аудиенција кај папата Бенедикт Шеснаесетти со кого разговарале и размениле мислења за повеќе теми.

„Го информирав Папата за состојбите во Република Македонија, за нашата црковна цел, за ЕУ, за НАТО, за нашите напори за унапредување на економијата, но и за многу други работи кои не' поврзуваат, а пред се' не' поврзуваат две личности, Свети Кирил и Мајка Тереза“, рече Груевски.

Македонскиот премиер го информирал Папата дека покрај тоа што е направена спомен куќата на Мајка Тереза во Скопје, од неодамна и комплексот клиники се преименувани во чест на нејзиното име, како и тоа дека се планира да се гради нејзин споменик.

На церемонијата, премиерот Груевски и папата Бенедикт Шеснаесетти си разменија подароци, при што Груевски на поглаварот на Римокатоличката црква му подари резба со претстава кога птиците чувари го откриваат божјиот дар - животот, верата и надежта и вербата и повикот на христијаните кон љубовта и кон семоќниот Бог.

Груевски имаше средба и со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Тарчизио Бертоне, со кого разговараше за теми од заемен интерес.

Во државната делегација која престојува во Рим по повод манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“ се и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министрите за надворешни работи и за култура, Никола Попоски и Елизабета Канческа-Милевска, министерот без ресор Веле Самак, директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот Висар Вида и директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска.

Премиерот Груевски, од ова свето место каде што се моштите на Кирил им го честита празникот на сесловенските просветители на сите граѓани на Македонија.

„Ова е голем празник за нас и затоа сме овде во Рим на гробот на Свети Кирил во чест на мисијата што е направена за големото просветителско дело. Ја продолжуваме традицијата што е воспоставена на овој ден и годинава уште еднаш, по 44.пат, имаме можност да присуствуваме на чествувањето и заедно со многу наши граѓани кои живеат во Италија да го одбележиме овој ден“, рече Груевски.

Во рамки на културната програма во чест на Свети Кирил, македонската делегација го посети музејот „Монтемартини“, каде е отворена изложба „Антички теракотни фигури од Македонија“ .

Музејот „"Монтемартини“ е втор оддел од Капитолинските музеи, најголемите и најважни градски музеи, а е сместен во поранешна електрична централа, со постојана поставка која тематски се совпаѓа со изложбата која е подготвена од Музејот на Македонија.

На изложбата, која ќе биде отворена до 30 мај годинава, ќе бидат претставени околу 200 теракотни фигурини од предримскиот и римскиот период откриени на четирите археолошки локалитети „Вардарски Рид“ - Гевгелија, „Исар“- с. Марвинци - Валандово, „Стоби“ - Градско и локалитетите „Дебој“ и „Горна порта“ во Охрид. (С.К.)

Се чествува од 1969 година

Поклонението на гробот на Свети Кирил во Рим е централниот настан во чествувањето на Денот на просветителите Кирил и Методиј. Првпат е организирано во 1969 година за 1100 години од смртта на Свети Кирил и оттогаш секоја година на 24 Мај се одбележува со највисоки почести од црковно-државна делегација.

Свети Кириле, заштити не'!

На гробот на свети Кирил во црквата „Свети Климент“ во Рим вчера се одржа молебен, со кој чиноначалствуваа митрополитот на Кичевско-дебарската епархија г. Тимотеј и митрополитот европски г. Пимен, во придружба на повеќе свештенослужители. На чествувањето присуствуваше и државната делегација предводена од Груевски.

Владиката Тимотеј на ве��ното почивалиште на свети Кирил Солунски укажа за значењето на мисијата на сесловенските просветители и посочи на фактот дека многу народи се избориле за воведување на словенскиот јазик во црковното пеење.

„Свети Кириле, заштити не' пред Бога и помогни ни' за сите маки пред кои е исправена македонската црква“, рече митрополитот Тимотеј.


Статијата е прочитана 1239 пати.

Испрати коментарОд Кина, Владата на роуд шоу во Италија
Теута промаши
Грчките десничари реагираат на македонската „политика на споменици“
Црвенковски
Нема да има нова тужба во Хаг
Невработеноста и сиромаштијата разгоруваат етнички тензии
Станавме земја на сиромашни и на богати - каде исчезна средната класа
Одбележана двегодишнината од смртта на академик Гане Тодоровски
Владини претставници на трибина во Дебар
Бутарис
Во Чикаго со погрешна стратегијаkole, 25.05.2012 07:01:10
После дебаклот во Чикаго, Грујо вешто се крие и изигрува голем државник, ова со Свети Кирил му дојде како кец на десетка.......по некој ден ќе летне на РОУД ШОУ во Антарктик по инвеститори..........Жими мајка така ќе биде....
Istocna Makedonija, 25.05.2012 08:32:19
Ubavo e da se cestvuva I Denot na golemite Slovenski prosvetiteli!Mokna e Rimokatolickata crkva i ima ,sekojdnevno,Papara bezbroj audien-cii.Megutoa,ako sekoj namernik go utesuva,nka izvini negovata Eksellencija,ke stane ,,ramo za plakanje!
od ostrijot, 25.05.2012 09:50:00
naslovot vije pogresen on treba da glasi makedonski gresnici kaj papata po proska.
ФЕЛИКС, 25.05.2012 10:21:34
Некој оди по утеха а некој поради овоземните гревови ни господ а ни папата не му даваат ни утеха а камоли НАДЕЖ.
jovan, vlada @, 25.05.2012 10:49:22
До коле-доле и Источно од Македонија, а што требаше според вас да направи Груевски, не ми е мене јасно?? Ве читам цело време вас и сличните како вас, и чекам еден прост одговор на прашањето ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИ ГРУЕВСКИ И ЦЕЛАТА ВЛАДА ДА ВЛЕЗЕ ВО ЕУ И НАТО?? КОГА СЕ ЗНАЕ ДЕКА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НОСИ ВЛЕЗ, ЗАР ВИЕ СТЕ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО ЛИ??? МНОГУ ПРАШАЊА А ИЧ ОДГОВОРИ ОД ВАША СТРАНА, ЛЕСНО Е ДА СЕ ПРАВИШ ПАМЕТЕН И ОД НАДВОР ДА СОЛИШ ПАМЕТ, СИ ЗНАЕ ТОЈ ШТО ЈА ВОДИ ДРЖАВАВА НА КАКВИ МАКИ И ИСКУШЕНИЈА Е, ПОГЛЕДНЕТЕ СЕ МАЛКУ НА ГРЦИТЕ И НИВНИОТ КОНСЕНСУС ПО ПРАШАЊЕ НА ИМЕТО!
Ljubco BG, 25.05.2012 11:31:17
Oti ne napisete deka i Bulgarskiot predsedatel Plevneliev bese kaj papata isto taka. Papata kaza deka treba da sme gordi so starobulgarskata azbuka koja e majka na staroslovenskata. Ne e li vreme da go pocituvame zaednicki ubavite nesta ? Pozdravi ot Sofija!
Oliver Dragoevic, 25.05.2012 11:37:28
Oprosti mi Pape! Se ke mu prosti, ama za *kasa fiskale* od kriminalniot proekt Skopje-2014, nikako! Toa ednostavno ne moze da se prosti. Generacii i generacii ke go proklinjat, posebno onie shto ke gi vracat parite.
Uchbnikot po Meg. pravo, 25.05.2012 11:58:49
Mnogu pati e objasneto i kaj nas i vo svetskata nauchna literatura deka samo preku Megunarodniot sud mozhe da se reshi problem so Imeto. Toj se reshava so baranje stav od MSP za legalitet na referencata i pregovorite za imeto. Potoa, deluva G.Sobranie na ON i menuva referencata PJRM vo ustavnoto ime! Samo za nashive nee jasno deka nepostoi politichko reshenie preku pregovori.
Трпе, 25.05.2012 12:00:16
Дали Груевски му признал на Папата дека ние не сме словени,дека сме антички македонци.И дека има план својот народ да го врати на античкото писмо.
Blerim, 25.05.2012 15:34:52
Nitu PAPA Benedikt nema da ti gi prosti napravenite grevovi poslednite godini.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |