Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.07.2012, 22:15

(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица МитиќКлучевите од станот на свеченоста во „Александар палас“ му ги доделија генералниот директор на Државна лотарија, Владимир Бахчовановски и извршниот директор на „Медиа Принт Македонија“, Виктор Доневски

Скопјанецот Јовица Митиќ и официјално ја прими највисоката добивка на „Среќни вести“. Петте недобитни лозови од играта на среќа на Државна лотарија на Македонија и дневните весници „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“ на службеникот од Скопје му донесоа стан од 55 квадрати во скопската населба Припор.

Клучевите од станот на свеченоста во хотелот „Александар палас“ му ги доделија генералниот директор на Државна лотарија на Македонија, Владимир Бахчовановски и извршниот директор на „Медиа Принт Македонија“, Виктор Доневски.Доделувањето на премијата следеше една недела по големото извлекување во емисијата „Џамбо бинго“, со што по четири месеци беше комплетирана „Среќни вести“ со 15 автомобили и 16.000 дополнителни награди. Извлечените возила „Цитроен Ц1“ ќе се возат низ Берово, Велес, Охрид, Прилеп, Македонска Каменица, Раштак и Скопје. Експрес лозот „Среќни вести“ со претпознатлив симбол со детелина со четири листа од 19 март годинава беше залепен на секој примерок од весниците „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“.

„Добивките кои не биле подигнати, заедно со „МПМ“ќе бидат дадени во хуманитарни цели“, најави новоименуваниот директор на Државната лотарија на Македонија, Владимир Бахчовановски.Виктор Доневски, пак, рече дека возбудата е иста како и пред четири месеци кога на ова место ја почнуваа играта.

„Се заблагодарувам на Државната лотарија, на нивниот професионализам, но и на сите наши читатели. Играта на среќа ’Среќни вести’ го даде својот ефект особено на крајот. Огромниот број коверти на последното излвлекување беа доказ дека сме ја оствариле целта, дека сме влегле во секој дом“, рече извршниот директор на „Медиа Принт Македонија“.Митиќ: Со години редовно читам „Утрински“

Добитникот на главната премија, службеник по професија, се уште не знае дали ќе го продава досегашниот стан од 75 квадрати и ќе се пресели во новиот во Припор. Иако вели дека секој кој учествува во игра на среќа по малку се надева дека кај него ќе падне финалната награда, сепак, тој е видно изненаден и среќен за добивката. Досега не направил некоја славеничка забава со пријателите, но чека можност за поголем собир токму во новиот стан. Долги години наназад постојано ги следи содржините на „Утрински Весник“.

„Со првото кафе прелистувам повеќе печатени весници, но редовно читам „Утрински“. Ми се допаѓа целиот концепт и тематиките на весникот. Сакам да читам најразлични содржини од рубрики кака „Македонија“, „Економија“, „Култура“... (Б.Ш.)

Статијата е прочитана 1120 пати.

Испрати коментарБомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево ��о мала до умерена oблачност
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското Eзеро

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |