Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.10.2012, 13:33

(ФОТО) Промовирана ДВД едицијата реставрирани филмови од Столе ПоповМинстерката Канческа-Милевска рече дека оваа луксузна колекција филмови ќе биде репрезентативен подарок за сите вљубеници во македонската филмска уметност

ФОТО: Петр Стојановски

На Меѓународниот ден за заштита на аудиовизуелното наследство, денеска Кинотеката на Македонија ја промовира ДВД-едицијата со седум дигитално реставрирани филмови од режисерот Столе Попов.

Минстерката за култура Елизабета Канческа-Милевска рече дека оваа луксузна колекција на играни и документарни филмови на режисерот Столе Попов ќе биде репрезентативен подарок за сите вљубеници во македонската филмска уметност и ќе биде добра можност да се запознаат со нашата филмска историја.

- Дигиталната реставрација на филмскиот опус на режисерот Столе Попов е извонредно значајна придобивка за македонската култура бидејќи таа го прикажува творештвото на авторот кој остави длабоки траги во македонската кинематографија и кој како творец е познат не само на македонската јавност, туку и многу пошироко, рече министерката за култура.

Процесот на дигитализација и дигитална реставрација на националното адуивизуелно наследство во Македонија, како што додаде Канческа-Милевска, е еден од приоритетите на Министерството за култура што започна минатата година како неохподен зафат во развојот на новите технологии за заштита, чување и презентација на културното наследство.- Дигитализацијата која е една од основните цели на стратегии за културно наследство на ЕУ ја препознаваме како значаен елемент во изградбата и развојот на информатичкото општество и општеството на знаење, сегменет кој претставува значаен фактор во остварувањето на културната политика и културниот развој на земјата, истакна министерката Канческа-Милевска.

Директорката на Кинотека на Македонија Мими Ѓоргоска-Илиеска на промоцијата рече дека дигитално се реставрирани четири долгометражни играни и три документарни филмoви.

- Во едно ДВД издание се документарните филмови Австралија Австралија, Дае и Оган, а долгометражните се на посебно ДВД. Има и ексклузивно издание ДиГи пак каде се ставени петте ДВД-а со сите седум реставрирани филмови од Попов и буклет во кој се содржани податоци за филмот, осврт и критички текст за творештвото на Попов, истакна Ѓоргоска-Илиеска.Реставрацијата се одвивала во текот на минатата година во Љубљана од експерти и професионалци, надгледувани од претставнции од Кинотека и професорот Апостол Трпевски.

Цената на ДВД изданијата, ќе биде 500 денари за поединечните и 3.000 днеари за ДиГи пакот, а првите 100 изданија ќе бидат со 50 проценти попуст.Статијата е прочитана 788 пати.

Испрати коментарПоезијата на Ристо Лазаров претставена на саемот во Белград
(ФОТО) Одржана манифестацијата „50 години евергрин во Македонија“
Балетот „Дон Кихот“ вечерва на сцената во МОБ
Промоција на албумот „Длабоки корени“ на кочанското Етно џез трио
Изложба за Евреите во Меморијалниот центар на холокаустот
„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |