Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.10.2012, 12:09

Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режимИзвестувачот на ЕП за визната либерализација Тања Фајон оценила дека „најголема грижа засега задаваат Србија и Македонија“

Механизмот за укинување на безвизниот режим за држави од Западен балкан ќе стапи на сила во крајот на оваа или следната година, изјави Тања Фајон, известител на ЕП за визна либерализација, објавија Независне новине.

Откако Советот на ЕУ го разгледал тоа прашање, Фајон оценила дека „најголема грижа засега задаваат Србија и Македонија“, а ситуацијата со БиХ е „помалку загрижувачка“.

Таа потсетува дека експертите за проценка на почитувањето на безвизниот режим секоја држава ќе ја оценуваат индивидуално.

- Визите ќе бидат воведени само за оние држави за кои ќе биде утврдено дека бројот на азиланти се зголемува над она што се проценува како прифатливо, вели таа.

- Во овој момент немаме заеднички систем за азил во ЕУ. Некои држави од ЕУ скратија процедури за оценка на барање за азил за регионот на Западен Балкан бидејќи го сметаат за безбеден. Имајќи предвид дека Западен Балкан е во процес на пристапување кон ЕУ, мислиме дека тоа е начин на кој може да се оди, истакнува Фајон.
Статијата е прочитана 2580 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николиќ е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Бичиклиски - Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина Струмица
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиMark, 27.10.2012 14:01:31
,,Vrlo jasno,, Srbija mora da si rascisti so svojata trauma-Kosovo, a Makedonija treba da si goltne dodavka na imeto! Ova so vizive e samo blago predupreduvanje(Romite ne se problem), a doprva ke doagjaat se posilni zauski i za nas za niv! Se nadevam deka i dvete vladi nema da se odnesuvaat kako dete sto supata sepak ke ja izede posle dobar kjotek, zasto od toa nema da stradaat tie(se iznakradoa) tuku site nie - obicnite lugje! Za Makedonija uste poveke resavanjeto na nejziniot problem e prasanje na elementaren opstanok kako drzava..
matej, 27.10.2012 15:15:21
Пола Босна се пресели во Австрија и Германија,но проблемот се 500те роми и албанци азиланти од Македонија. Браво!
ZZ, 27.10.2012 16:32:32
Samo taka. A ovaa vlada neka prodolzi da gi moli hipokritite od EU za priem. Kakva EU kakvo NATO... Koga ke razberat deka EU i NATO ne tretiraat samo kako amali i pazar kaj ke gi plasiraat svoite subvencionirani proizvodi i skapo naoruzuvanje. Ekonomski ne porobija i ne rasturija na site mozni nivoa. Dokolku nabrzo ne se osvestat vladite na cela bivsa Jugoslavija, ke ne izbrisat od mapata na svetot. Neophodna e revolucija na narodite od cel balkan i povtorno zdruzuvanje vo konfederativna zaednica na balkanot za da se odbranime od ekonomskoto ropstvo. Naplatata na dolgovite da si gi baraat od tie sto ja rasturija Jugoslavija i prodadoa za eftini pari.
Ромите од Косово уште ли се во Македонија, 27.10.2012 16:49:02
Неправедната ЕУропа. Нееднаквите аршини. Каква иронија. Донесоа демократија на Косово а на Македонија и оставија две илјади Роми оти неможеле да им гарантираат безбедност на Косово. А две илјади за Македонија се 500 илјади за ЕУропа. Е т��лку ли азиланти има од Македонија само.
od makedonec, 27.10.2012 17:55:36
vo paravo si Matej pola Bosna e vo Germanija. A ne im bile problem azulantite vo 90te godini od Jugoslavija koga brojot im bil poveke od trista iljadi no togas bese druga rabota sakale da ja unistat Jugoslavija.site treba da svatat Evropa e edna gomema mafija
Nikola, 28.10.2012 09:25:59
Mark,sto tresis zeleni? Romite ne bile problem, ami imeto. Pa 60-65% od onie koi baraat azil se romi, 30% se albanci , a samo 5% se makedonci. Isti slucaj so romite e i vo Srbija.Romite organiziraat celi avtobusi za Zapad. zemji polni so barateli na azil. Dosta vece licemerie i zboruvanje vo rakavici. Promlem e sto eden od najgolemite transporteri na azilantiu e koalicionen partner na vlasta
seirdzija, 28.10.2012 11:40:13
Matej edna rabota e da se iselis na zapad,a sosema druga e da se odi tamu po azil.Od Makedonija ne se 500 romi,tuku dvajca so ime i prezime AMDI BAJRAM i sin mu,koi so amin na vlasta ispracaat azilanti na zapad i od toa pravat BIZNIS.Zatoa ke dobieme site nie vizi za EU!!!!!
Archelay, 28.10.2012 15:35:34
Znaci,trn vo oko im se Makedonija i Srbija.Toa sto iljadnici azilanti ja poplavuvaat Evropa od celiot svet e legitimno samo ne za pet do sestotini azilanti godisno od ovie dve koi se vinovni samo zatoa sto postojat.A da gi prasam dali e toa tolku tesko na takvite azilanti da im se kaze NE MOZE?I ne daj boze da vlezeme vo evropskata Tajfa t.n.EU.Majkata keni se...
nato-jato, 28.10.2012 16:03:45
Bravo za vladata na celo so Nikola Gruevski i partnerot Amdi Bajram , sega Amdi i sin mu neka letaat so WIZZ AIR!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |