Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.10.2012, 13:42
Бичиклиски: Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина СтрумицаВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека фирма на роднина на струмичкиот градоначалник Зоран Заев добива пари од општина Струмица.

- Фирмата ИГМ Еленица, која е во сопственост на првиот братучед на Зоран Заев, Трајче Заев, склучила договори со општината во вкупна вредност од милион 871.980 денари. Тоа значи дека приближно милион 900.000 денари, од парите на граѓаните на Струмица, ќе легнат на сметката на фирмата на првиот братучед на Зоран Заев, Трајче Заев. Она што е заедничко за овие јавни набавки е тоа што на сите како единствен понудувач се јавува фирмата „Еленица“, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски.

Ова е неетички, и неморално, додава тој, истакнувајќи дека истовремено отвора сомнеж и за корупција. Бичиклиски го повика Заев лично да одговори дали е етички и нормално за него фирмата на сопствениот братучед да добива работа од општината каде тој ја раководи.

- Дали фирмите на кланот Заеви не се доведуваат во привилегирана позиција со допстапност на доверливи информации овозможени токму од Заев и така ги добиваат милионските набавки? За ова треба да се произнесе и СДСМ и да одговори дали со парите од Струмица си ги отплаќаат долговите од кредитот на Комерцијална банка, праша портпаролот на владејачката партија.Статијата е прочитана 928 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николиќ е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режим
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Пред��огот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира како�� било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиМарко, 27.10.2012 14:12:46
Џабе се пениш Бичикле, Струмица за ДПМНЕ е неосвоива тврдина исто како коцево Скопје за СДСМ. Заев добива во прв круг па макар и Обама да му го спротивставите на Зајкота! Него гледај ти што ќе правите кога ќе ги изгубите Центар, Кисела Вода, Гази Баба, Битола, Велес, Кавадарци...
koki, 27.10.2012 14:14:38
А што прават твоите пајташи?????? Си ги погледнал ли или се правиш на Тошо?????
Mirko, 27.10.2012 16:08:44
Stvarno e smesen Bicikliski so negovi soopstenia. Me potsetuva na nekoj govorni avtomat, samo vo covecki lik. Sto ke pravi, koga ke se smeni vlasta?
Branko, 27.10.2012 17:02:13
Bicikliski...Ajde ohrabri go i povikaj go tvojot pajtas Gwujo da izleze na duel so Zaev .
Jas, 27.10.2012 18:29:17
Neeticki i nemoralno?! Abe ajde begaj tamu prvo pogledni se vo ogledalo, posle svrti se naokolu, vidi si gi sopartijcite i posle prodavaj moral i etika .... ja unistivte drzavata i megucoveckite odnosi toatalno.
od ostrijot, 27.10.2012 19:46:59
gospodine firmite od strumicko koj rabotat za opstina strumica dobivat i kedobivat pari od opstina strumica barem toa e logicno ili.
bezanec, 27.10.2012 21:42:58
Бичклиски ај погледни си го дворот дали ти е чист па потоа зборувај за други. Од каде и дали ви се исплатени парите 3.500.000,оо евра од 2008 година изборите или како онаа народната„„ Држ ми го копилето да се смејам на копиларката„
zagrizen, 28.10.2012 02:44:24
Mostot kaj Saraj 1,5 milioni evra. OGRADA na most 2milioni?Fasada 3 milioni?Spomenici Goce 1 milion (komparativno Skenderbeg 200.000 evra),Ace golemiot ??????? evra. Vrbi 0,3 milioni..... IGM Elenica?Zaev?Za da go kritikuvas smetot vo komsiskiot dvor, treba prvo da si go iscistis smetot vo sopstveniot dvor.Domakinsko razmisluvanje, neli?!No za zal Makedonija e preoplna so smet, pred i se vo sverata na politikata.
Podobro cuti, 28.10.2012 09:28:43
Kutri Bicikliski. Ako odime po toa , kazi koi se funkcii gi imaat bratucedite i kumasinite na Grujo? Zaytoa podobro molci i ne se javuvaj.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |