Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

Од идната година помала основицата за пензија

Процентот за висината на пензијата се намалува за еден отсто и се утврдува на 1,61 отсто од пензиската основа, а ќе важи за пензиски стаж остварен по ...

За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива

За 61,4 отсто од граѓаните во Македонија, без разлика на етничката припадност, членството во ЕУ и НАТО е стратешка ориентација на државата...

Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот

Грција треба да го дозволи приемот на Македонија во НАТО под времената референца...

Вести
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати е за 5,3 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта
„Галуп интернешенел“: Македонците најрелигиозни во Европа
Според истражувањето 90 отсто од анкетираните Македонци одговориле дека се религиозни...
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Пријавениот по приведувањето потврдил дека ги предизвикал пожарите, притоа наведувајќи дека се лекувал во Душевната болн...
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Хидроцентралата „Св. Петка“ ќе има капацитет да снабдува околу 40.000 домаќинства со електрична енергија...
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Басеску останува претседател
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
Обид за убиство во Сенокос
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
Сончево со слаб до умерен ветер
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Прва Црвена листа на габите во Македонија
 
Магазин
Грчкиот графички дизајн успешно плива во кризните води
Грчкиот дизајнер Тасос Папајонау би бил многу среќен да види соработка и заеднички изложби и во Скопје и во Атина на дизајнери од двете држави
„Љубојна“ ќе ги затвори 42. Илинденски денови во Битола
„Љубојна“ ќе се претстават со музика инспирирана од Беломорскиот фолклор...
Софискиот „Театар 199“ вечерва на „Охридско лето“
Претстава која изобилува со хумор, во 2004 година ја добила наградата „Лоренс Оливие“ за најдобар театарски текст...
Вана Урошевиќ изложува во Цетиње
Делата на Вана Урошевиќ нудат соочување со експликацијата на поимот страв...
Промовирани првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“
Делата се поделени во шест категории: источна книжевност, стара грчка и римска книжевност, среден век, ренесанса, барок ...
Спорт
Македонско олимписко досие - од блесок до депресија
Македонските спортисти имаат освоено 13 медали на 13 олимписки игри, од нив само еден во самостојна Македонија
Милевски на клупата, Гешоски во нападот
Асистентот на Илчо Ѓорѓиоски ќе биде в.д. тренер со назначување на новиот шеф...
Шпанците ги спакуваа куферите
Фудбалерите на „црвената фурија“ го претрпеа и вториот пораз на ОИ во Лондон со што ги загубија шансите за следната фаза...
Ѓоковиќ и Ферер победија пред дождот
Мечевите беа прекинати речиси цело попладне, а без прекин се играше единствено на централниот терен каде што беше пуштен...
(ФОТО) Илчо Ѓорѓиоски избран за претседател на ФФМ
Kандидатура на Ѓорѓоски со акламација беше одобрена од 110-те делегати присутни на денешното вонредно Генерално собрание...
Домаќинот гневен – ВИП-местата на ОИ останаа празни
 

Најнови вести
Време
Скопје, 25°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 3943, 30.07.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Бегство од Македонија
Зошто високообразовните кадри ја напуштаат Македонија? Братислав Станковиќ, научник со светско реноме, пропадна во својата матична држава
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
Веќе 10 дена е во прекин железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Грција, Владата нуди помош за побрзо нормализирање на превозот
Летово „ќе одмора“ и владината фасада
Почетокот на реконструкцијата не е на повидок. Се чека на дозвола од Општина Центар, а се' уште се работи и основниот проект
Кочани со најскапи комуналии, а најевтини станови
Поради високите давачки нема интерес за изградба на колективни станбени згради, иако има побарувачка
Македонските политичари да се обединат во одбрана на името
Пограничната средба на Македонците од егејскиот дел на Македонија годинава ја проследија едвај околу 1.000 граѓани и само двајца заменици-министри
Росоманската праска ќе се брендира
Градоначалникот на општина Росоман, Стојанче Лазов, открива се прават напори да се брендира росоманската праска преку Вардарскиот плански регион
И на патување може да се закачи цревна инфекција
Стомачните инфекции најмногу ги погодуваат децата до шест години и лицата со послаб имунитет, како хронично болните
Препорачано од уредникот
До работно место само со многу среќа и трпение
Бројките велат дека 447.000 луѓе се иселиле од земјава, заклучно со 2010 година, и според Светска банка Македонија е во групата со најмногу емигранти
Секој што има можност заминува од земјава
Бројките велат дека 447.000 луѓе се иселиле од земјава, заклучно со 2010 година, и според Светска банка Македонија е во групата со најмногу емигранти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


На прво место
Тиквешко Езеро - вистински избор за релаксација
Во неколкуте населби има околу 3.000 викендички, кои во лето се полни со луѓе, но има и гости кои доаѓаат на кратко, за риболов...
Поглед
Билјана Ангеловска
Мислења
Манчо Митевски
Меридијани
Кишоре Мабубани
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |