Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.08.2012, 12:16

Владата на Самарас се понестабилна

Грчкиот премиер Андонис Самарас се соочува со, веројатно, двете најтешки задачи во својата досегашна кариера – да ги убеди меѓународните кредитори дека Грција сигурно ќе ги исполни обврските од договорот за враќање на долгот и да ги убеди коалициските партнери да ги прифатат мерките со кои во наредните две години треба да се заштедат 11,5 милијарди евра.

Владини извори соопштија дека Самарас ќе земе неколку дена одмор пред да продолжи со состаноците за изготвување на финалниот пакет мерки.

Кон крајот на август Самарас во Атина ќе има и средба со шефот на еврогрупата Жан Клод Јункер, а потоа ќе отпатува во Берлин и Париз за да се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд. Доаѓањето на Јункер во Атина некои аналитичари го толкуваат и како знак на притисок од страна на еврогрупата затоа што Јункер не само на Самарас, туку и на неговите коалициски партнери Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис, се очекува без заобиколување да им ја соопшти атмосферата меѓу другите членки на еврозоната, која е се понеповолна за Грција.

Иако грчките медиуми посетата на Јункер сакаат да ја претворат во „манифестирање поддршка за Атина“, сепак во реалност се работи за директен притисок дека мора да се побрза со исполнување на преземените обврски.

Но, придобивање на Европа на своја страна не е единствен предизвик за Самарас.

Тој се` уште треба да ги убеди Венизелос и Кувелис дека мора да го спроведат планот за ставање во резерва на 40 илјади јавни службеници. Иако оваа мерка минатата година се покажа како неефикасна, владата не може да најде друг начин да стигне до потребните 11,5 милијарди евра што треба да ги заштеди.

Од друга страна, во предизборието Самарас ветуваше дека нема да има отпуштања од работа и намалување на администрацијата, што директно се коси со обврските од договорот за враќање на долгот според кој до 2015 мора да се намалат 150 илјади јавни службеници.

Венизелос и Кувелис до 20 август го чекаат деталниот план за мерките за штедење на кој се уште работи министерот за финансии Јанис Стурнарас заедно со експерти од неговиот Кабинет. Но и лидерите на ПАСОК и Нова демократија и да се согласат со мерките, се уште останува пакетот мерки да биде изгласан во Парламентот во септември.

Трипартиската коалиција има 178 места во 300-члениот Парламент што би значело дека нема да има проблем мерките да бидат изгласани, но меѓу пратениците веќе има голем број кои тешко ќе се убедат во оправданоста на мерките за штедење. (МИА)


Статијата е прочитана 706 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојба

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |