Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.08.2012, 18:54

Уште шест кривични пријави за „Детонатор“

Центарот за сузбивање организиран и сериозен криминал до Основно Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против пет лица од Кочани и едно од Штип поради сомение дека со сторени кривични дела перење пари, даночно затајување и помагање го оштетиле државниот Буџет со 5.299.282 денари.

Подесени се пријави против кочанчаните С.С.(32), Г.Б.(29), Ж.Ж.(30), М.А.(26) - основач на Тропикана клуб Кочани, А.М.(28) - управител на Тропикана клуб и штипјанецот Б.С.(34), сопственик и управител на Агенцијата за обезбедување на имот и лица„Титан груп“ од Штип.

МВР соопшти дека ппријавените С.С. викан Шжшкан, Г.Б. викан Цингал и Ж.Ж., во периодот од 2009 до 2012 година, со намера да се стекнат со противправна имотна корист, формирале криминална група која континуирано принудувала фирми од Виница и Кочани, да ја прифатат наводната „услуга на обезбедување на нивниот имот и лица“ со што вршела кривични дела „изнуда“ за што против нив претходно е поднесена кривична пријава и посебен извештај.

Бидејќи тројцата немале основано своја Агенција за обезбедување, а со цел да се прикрие изнудата, во 2010 година, „го ангажирале“ пријавениот Б.С., „заеднички да работат“, преку неговата Агенција за обезбедување Титан груп. Агенцијата во текот на 2010 и 2011 година, со околу 50 приватни фирми кои реално немале потреба од обезбедување, под принуда склучила фиктивни договори за обезбедување имот и лица. Услугата друштвата никогаш не ја добиле, но плаќале месечен надомест од 1.000 до 5.000 на сметката на Титан груп. Агенцијата реално неможела да пружа услуги бидејќи немала инсталирано видео надзор, ниту пак имала доволен број вработени и возила со кои би можела да врши 24 часовна заштита - обезбедување.

Нелегално стекнатите пари во вкупен износ од 3.037.865 денари, земени со кривичното дело „изнуда“, еден дел биле легализирани преку „Титан груп така што 2.442.115 денари ги прикажале како да се стекнати од дадени услуги за обезбедување кои биле уплаќани на сметката на агенцијата од страна на фирмите кои наводно биле обезбедувани. Другиот дел, во износ од 595.750 денари, во вид на позајмици, ги пуштиле во промет преку сметката на Тропикана од Кочани, чиј основач е пријавениот М.А. а фактички сопственици се пријавените С.С., Г.Б. и Ж.Ж.. На тој начин го сториле кривичното дело „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Освен преку изнуди, нелегален профит оствариле и со неплаќање на предвидените законски давачки кон државата, преку неприкажување на реално остварениот промет и профит на Тропикана. За да го избегнат плаќањето на редовните даноци кон државата, околу две третини од дневниот промет го земале на рака без книжење и внесување на сметката на друштвото, а како остварен промет пријавувале само една третина од дневниот промет. Дел од дневниот промет кој го земале на рака, го внесувале на сметката на друштвото, на име позајмици, кои се користеле за плаќање на тековни давачки (такса за Лиценца за работа на друштвото, набавка на стока и др.) а со цел одржување позитивна состојба на сметката и спречување на нејзино блокирање. На овој начин, пријавените во текот на 2010 и 2011 година не платиле данок (добивка, персонален и ДДВ) и за првите три месеци од годинава (не платиле само персонален данок), односно затаиле данок во износ од 2.262.417 денари, на штета на буџетот на РМ.

Пријавените по двата основи со кривичните дела перење пари и даночно затајување го оштетиле Буџетот на Р. Македонија во вкупен износ од 5.299.282 денари.


Статијата е прочитана 1058 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојбаgragjanin, 12.08.2012 10:45:03
Sepak vlasta samata sebe ne moze da se uapsi!!!Samo zaminuvanjeto na ovaa vlast moze da ja spasi drzavata od organiziraniot kriminal!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |