Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.01.2012, 15:58

Објавена Годишната програма на Министерството за култура
Во 2012 ќе бидат објавени над 450 дела, од кои околу 280 оригинални, со финансиска поддршка на Министерството за култура, кое денеска ја објави Годишната програма за оваа година

Во издавачката дејност се поддржани и 70-ина преводи на дела од светската литература. Приоритет имале изданија на автори кои досега не се преведувани на македонски јазик, како современа литература.

Меѓу преводите Министерството посебно го изделува романот „Златен оков“ на кинескиот писател Џанг Аилинг (издание на Или-или), затоа што тоа ќе биде првпат едно книжевно дело да се преведува директно од кинески јазик. Авторка на преводот е од Сара Цветановска. Меѓу преводите на македонски дела е „За македонцките работи“ од Крсте П. Мисирков,   на германски јазик, од Волф Ошлис (издание на Македоника).

Министерството ќе го субвенционира и печатењето на 10-ина монографии, меѓу кои за Старата скопска чаршија (Матица македонска) и „Скопската тврдина Кале пред Христа“ на Драги Митревски (Менора).

Од областа на  драмската дејност поддржани се 55 проекти на режисери од земјава и странство. Во МНТ премиери ќе постават Слободан Унковски (Изгубени Германци), Иван Поповски (Мајсторот и Маргарита), Владимир Милчин (Подемот и падот на кабарето), Владе Цветановски (Животот е сон), како и „Архелаос“ во Драмски театар... Бранко Брезовец ќе ја постави „Травничка хроника“ на Иво Андриќ во НТ Битола, каде што Андраш Урбан ќе ја режира „Проект Хамлет машина“. На сцената на Албанскиот театар ќе биде поставена „Просјачка опера“ од Вацлав Хавел, во режија на Дино Мустафиќ, во Турскиот - „Кога лисјата паѓаат“ режирана од Салаетин Билал. 

Во програмата се објавени и трите премиери на новоформираниот театар „Комедија“, кој ќе проработи оваа година („За секого има по една“ од Венко Андоновски во режија на Владлен Александров, „Женидба“ од Гогољ, режија Дејан Пројковски, и „Ах, љубов моја неверна“ по текст и режија на Коле Ангеловски).  Покрај „Комедија“, како посебна организациска единица во состав на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе работи и Албански театар во Куманово.  Министерството ќе учествува и во финансирањето на проекти на аматерската, алтернативната и независната театарска сцена, посебно во средини во кои нема професионални театари.

Во музејско-сценската дејност поддржана е премиерата на „Травијата“ по повод 40 години на фестивалот „Мајски оперски вечери“, операта „Лучија од Ламермур“, како и балетската премиера „Самсон и Далила“. Во оваа област има и неколку јубилеи, како 80 години творештво на Љубомир Бранѓолица и 60 години од раѓањето на Димитрије Бужровски.

Ќе бидат поддржани и гостувањата на нашите национални музички ансамбли -  „Танец“ (Австралија, Црна Гора) и Македонската филхармонија (Оман, Саудиска Арабија).

Во рамки на меѓународната дејност, во 2012 македонската култура ќе биде претставена во Унгарија и Украина, на Олимијадата на културата во Лондон и во Марибор - годинашната престолнина на европската култура.

Министерството ќе поддржи и голем број изложби на музеи и галерии,  археолошки и конзерваторски проекти, учества на македонски експерти на стручни конференции, проекти во соработка со УНЕСКО... Во областа на ликовната и галериската дејност, годинава на Биеналето за архитектура во Венеција ќе биде претставен проектот на Саша Тасиќ и Александар Радевски - „Метамак, архитектонски колектив: Меѓу возвишеното и секојдневието“.

Буџетот на Министерството за култура за 2012 е 3.437.215.000 денари и е 0,84 отсто (28.554.000 денари) поголем од лани. Од вкупниот буџет, за програмски активности се наменети 815.632.000 денари (102.472.000 денари повеќе од 2011).


Статијата е прочитана 1793 пати.

Испрати коментарСил ја изневерил супермоделката со дадилката
Македонската филхармонија денеска отпатува во Оман
„Жената која ги избриша своите солзи“ премиерно на Берлинале на 11 февруари
Четвртиот меморијален концерт ја откри првата љубов на Тоше
„Неговите арии“ - меморијален концерт за Тоше утревечер во МОБ
Филмот „Уметник“ миленик и на лондонската критика
Овации на концертот на Симон Трпчески во Норвешка
Нано Морети претседател на жирито на 65. Кански филмски фестивал
„Панкот не е мртов" испадна од трката за „Оскар"
Тамара и Тони Зен - тандем за хитови
„Роденден на уметноста“ во МКЦ
„Самсунг“ демантира дека планира да го купи „Блекбери“
Трпчески премиерно ќе ја изведе „Фантазија на две фолклорни теми“
„Уметникот“ доби најмногу номинации за БАФТА
Шон Пен почесен амбасадор на Хаити
Стрип-морнарот Попај наполни 83. години
Едо Маајка стана Едо татко
Македонската филхармонија ќе ја изведе контроверзната „4,33“
Се отвора годишната изложба на ДЛУМ
„Матица“ го почнува традиционалниот саем „Книга во секој дом“
Џенифер Лопез со џепарлак од 7000 евра неделно за новото момче
Гласајте за Македонката Геновева Кристоф!
Џони Деп купува куќа во Англија за да најде мир
Џејмс Бонд го слави 50-от роденден
„Артист“ и „Потомци“ победници на 69-то доделување на „Златен глобус“
Композиторот Стојан Стојков предложен за МАНУ
„Сетстат“ во живо на Канал 103
(ВИДЕО) Жељко Бебек по 38 години и ја отпеа „Селма“ на Селма
Доделени наградите на американските филмски критичари
Почесен Оскар за мајсторот на визуелни ефекти Даглас Трамбул
„Боли ли?“ со рекордни 670.000 гледачи на „Јутјуб“
Кларинетистот Васко Дуковски, дел од оперската премиера за Сун Јат - сен
И македонскиот краток филм „Бардо“ на Берлинале
Василичарски концерт на МОБ со познати вердиеви оперски арии
И Ванеса Редгрејв во „Ослободување на Скопје“ на Шербеџија
Филип Глас ја завршува Деветтата симфонија по повод 75. роденден
Линдзи Лохан во улога на Елизабет Тејлор?
Пласидо Доминго, прв оперски пејач што ја доби наградата „Волф“
Брајан Фери се ожени по вторпат
Филмот на Џоли премиерно на Берлинскиот фестивал
„Воениот коњ“ ја подели британската филмска критика
Влезниците за концертот за Тоше 25 евра?!
Раперот Снуп Дог уапсен поради поседување марихуана
Чарли Шин - Го победив лудилото
Манчевски добитник на наградата на Централноевропската иницијатива
Роденденот на уметноста МКЦ ќе го слави со низа настани
„Вива Верди“ - оперски концерт по повод празникот „Василица“
Четкар постпразнично во Охрид и Скопје
„Скрим мјузик фестивал“ во два дена
„Меланхолија“ најдобар според американските критичарите
На каталог за детска облека сликан гол маж
Линдзи Лохан со нова тетоважа - „Живеј без да жалиш“
„Прашките гробишта“ од Умберто Еко на македонски
Филмот „Челичната леди“ ги разгневи британските конзервативци
Во Охрид изложба „Метална опсесија“ од Анастас Дудан
Кемал Монтено се чувствува добро
„Црвена јабука“ и „Ареа“ за старт на Вевчанскиот карневал
Шинејд О'Конор, сепак, не се разведува
Деми Мур - Никогаш не бев сакана
Светска премиера на филмот на Теона Митевска во Берлин
Поезијата на Маџиров со позитивна критика во Норвешка
Го заборавил пасошот, ја минал границата со ајпад
Германка роди близначки со различна раса
„Скопски солисти“ со Божиќен концерт во недела
Ирина Шајк одбива да се слика за „Плејбој“
Боки 13-ка ќе стане машко
„Златна мечка“ за животно дело за Мерил Стрип
Абрамович ја дочека Новата година со „Ред хот чили пеперс“
„Македонска реч“ објави книга афоризми на Атанас Крлевски
Анџелина Џоли му подари водопад на Бред Пит
Музичарот Јосу Ндур се кандидира за претседател на Сенегал
(ИНТЕРВЈУ) Каролина - Раѓањето на внуката Луција најубава работа во 2011
(ФОТО) Незаборавно шоу на Тони Зен и „Маракуја“
Четвртиот меморијален концерт за Тоше на 21 јануари во МОБ
Клаудио дел Монако избоден со нож од сопругата
„Гугл“ и “Фејсбук“ најпосетувани сајтови во 2011 година
Цената на билетот за новогодишниот концерт достигна 9.392 евра
Отворен Библиотечен центар за слепи и слабовидни лица
„Капка“ - тивка бунтовност и бавна промена
Промовирана монографија на Музејот на Град Скопје
Тројца македонски писатели на Саем на книгата во Лајпциг
Изложбата на фотографии „Пет капки сон“ на Милчо Манчевски гостува низ Европа

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗД��НИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Вторник
Магла
Макс: 4°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Писма |