Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.10.2012, 15:36
Надал ги откажа Париз и Лондон„Не сум подготвен за овие турнири и затоа ќе ја продолжам мојата рехабилитација во Мајорка и ќе работам за што поскоро враќање“, се изјасни четвртиот тенисер на светот

Рафаел Надал ги потврди очекуваните стравови. Во официјално соопштение за интернет-страницата на АТП тој изјави дека и дефинитивно нема да игра на мастерсот во Париз и на финалниот турнир во Лондон.

„Разочарувачки е што ќе ги пропуштам последните два турнира од сезоната, но не е изненадување. Ќе се вратам на тренинзите штом ќе закрепнам целосно од повредата. Не сум подготвен за овие турнири и затоа ќе ја продолжам мојата рехабилитација во Мајорка и ќе работам за што поскоро враќање“, се изјасни четвртиот тенисер на светот во пресрет на последниот мастерс, кој е предвиден да почне на 27 октомври. Шпанецот се мачи со повреда на левото колено уште од 28 јуни, кога го одигра последниот меч, во второто коло на Вимблдон. Долго се шпекулираше кога ќе се врати, но турнирите еден по еден беа чкртани од неговата агенда, вбројувајќи ги тука ОИ, Ју-Ес опен, мастерсите во Синсинати, во Шангај и во Париз и на крај финалето на сезоната, кое ќе се одржи од 5 до 12 ноември. Останува прашањето дали ќе успее пријатно да ги изненади сите и да се појави на списокот на шпанската репрезентација за финалето на Дејвис купот, од 15 до 17 ноември или само ќе испрати ново дежа ви соопштение.

На завршниот турнир во АТП, сега се отвора ново место, деветтото на „рејс листата“, а него моментно го држи Јанко Типсаревиќ од Србија. Иако официјално не се квалификувани, ова ги обезбедува позициите на Дел Потро и на Цонга пред него. За спектаклот во „О2 арена“ веќе размислуваат сигурните учесници Ѓоковиќ, Федерер, Мари и Ферер.

Статијата е прочитана 522 пати.

Испрати коментарХоризонт и Вардар на исто растојание
Мазе прва во велеслаломот во Зелден
Фетел пред Алонсо во Индија
Барселона продолжува со победите во Примера
Шарапова против Серена Вилијамс во финалето на Мастерсот во Истанбул
Реми на Вардар Про во Нашице
Арсенал во финишот го скрши отпорот на КПР
(ФОТО) Четврти пораз во серија за МЗТ Скопје во АБА лигата
Вардар Про гостува кај Нексе во СЕХА лигата
Азаренка против Шарапова во полуфиналето во Истанбул
Металург убедлив против Загреб во СЕХА лигата
МЗТ Скопје со Пипaн по триумф против Црвена звезда
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Азаренка не знае против Серена
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |