Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
22.06.2012, 17:56

Денко Малески  - Можевме во ОН како Република Македонија (Скопје)

Во 1992 година Британците, заедно САД, му предложиле на тогашниот претседател на Македонија Киро Глигоров да аплицира за прием во Обединетите нации под името Република Македонија (Скопје). Глигоров тогаш го одбил овој предлог бидејќи се плашел да понесе одговорност за таква одлука. Тој понудил контрапредлог – истото меѓународно име за земјава до ОН да го предложи Европската унија.

Вакви наводи содржи дел од книгата „Бебето од катран“, чиј автор е првиот министер за надворешни работи во независна Македонија, универзитетскиот професор Денко Малески. Во книгата, тој пишува за Македонија во меѓународните односи, во периодот 1991-1993 , кога Македонија стана членка на ОН под привремената референца БЈРМ.

Рецензент на книгата е професорот на Правниот факултет во Скопје, Љубомир Фрчковски, кој исто така беше министер за надворешни работи. (П.Р.)


Статијата е прочитана 1354 пати.

Испрати коментарМилчин бара Иванов да го сопре Законот за лустрација
Изградба на гасоводот од идната година
Министерството за Македонија душевна храна за грчките десничари
Нов политички бисер на Божидар Димитровjovan, 23.06.2012 00:02:39
Od 1992 do denes pominaa 20 godini, i na Denko sega li mu tekna ova da ni go *otkrie*. Sto ne go spomna ova dodeka Kiro bese ziv, pa da vidime za sto se rabotelo.
Трпе, 23.06.2012 00:40:36
Многу пати досега имам спомнато дека ние во ова напатена земјичка немаме интелектуалци и академци.Сите се ситни души и сончогледи се продават многу ефтино.
Meto, 23.06.2012 16:49:42
Ne im veruvam nitu na Denko Malevski a nitu na recenzentot Frckovski
R N-B, 23.06.2012 23:57:39
Koj go prifatil koj go odbil,predlogot za imeto , sé pocesto slusame kontradiktorni*dokazi*. Sekoj od onie sto bile na pravo mesto, vo pravo vreme, imaat svoja verzija i sekjavanje, od kako bile cukani po ramenjata i goltale knedli. Na Prof. Maleski i Frckovski im odavam pocit za vlozeniot trud vo toj tezok period.No,i nie naivnite lobist,*bez sram,pitacevme pomok* .Denovite pred Samitot vo Edinburg, 3-4 pati se sostanuvavme so Britanski diplomat vo Pariz, da im baravme podrska.Tie ni predlozija da mu sugerirame na Pretsedatelot,po PREDLOG na Grcija,da go prifati imeto* Rpublika Makedonija -- Skopje*,smetajki deka so vremeto ke se izgubi dodavkata .(tireto,nikoj veke ne go pomenuva?!).Pretsedatelot drzese do Ustavnoto ime,no po nastojuvanja od poveke strani,prifati da im ja preneseme soglasnosta na Britancite, no za zal, Grcija kazaa *pu , pu,pu,ne vazi*! Denes so bolka se sekjavam na toa vreme na nadezta, iako sekjavanjata znaat da izbledat, pred da isceznat za navek...
Ицо, 24.06.2012 12:54:03
Огромна македоска слабост е заборавот на вистините во континуитет. кои подоцна душмански се фризираат, шминкаат и злоупотребуваа за политички манипулации. Ете заради тоа, во минатото последни на Балканот сме се освестиле етнички и национално. Всушност биле дигани востанија во невреме и под туѓи диктати со огромни штети за народот. За жал, слични нешта ни се случуваат и денес. Заради тоа еве постојано се вртиме во круг и се соочуваме со дивеење на дивите соседи кои посакуваат да не снема!
Nikola HA8 9LR, 24.06.2012 14:43:15
Seto ova e bez vrska, zosto voopsto se pregovaralo, ??, stom nekoj od nasa strana popustil na prviot grcki pritisok, vekje e mnogu potesko da se ubedi medjunarodnata zaednica deka grkot NE e vo pravo...Vaka-sto?, site si mislat, abe, ovie se mislat, mozebi navistina se Skopjani li, Slavomakedonci li...
Gabriel, 24.06.2012 16:27:20
Ve molam prestanete da ne bombardirate so eksperti kako ovoj t.n. ekspert na koi se otposle im teknuva. Dosta e g. Maleski, navistina e dosta od Vasa strana.
mmk, 24.06.2012 23:56:02
За воља на вистината ова име беше дискутирано во македонскиот парламент.Тогашното ВМРО -ДПМНЕ се спротивстави на овој предлог за кој парламентарното мнозинство беше наклонето да го прифати.Дали К Г се пишманил или не овие двајца интелектуалци имаа можност додека беше жив да го испеглаат овој став .Сега ова ми личи како по свадба тапани.Ако имало такво нешто КГ сигурно ке го напишал во својата книга ‘‘ Македонија е се што имаме‘‘

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 34°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |