Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.01.2012, 22:08

Одиме во Белград!

Ракометнaта репрезентација на Македонија избори пласман во втората фаза на Еуро 2012, откако вечерва, во пеколната атмосфера, во нишкиот „Чаир“, ја победи Чешка со 27:21 (12:12)

Натпреварот кој значеше опстанок за една од репрезентациите на Европското првенство, Македонија го одигра на исклучително високо ниво, покажувајќи уште еднаш дека заслужува место меѓу најдобрите 12 селекции на 10-то ЕП.

Одбраната уште еднаш беше клуч на победата на „црвено-жолтите“, но овој пат избраниците на Шундовски одиграа многу поквалитетно и во нападот, каде покрај Лазаров, изворедни партии пружија Миркуловски, Темелков и Мојсоски.

Вистинска ракометна војна се водеше во првото полувреме, во кое ниту една од репрезентациите не успеја да создаде предност поголема од еден гол.

Стартот на второто полувреме беше клуно за конечниот победник, Македонија во првите десет минути со сериите од 3:0 и 4:1, создаде предност од три гола, која не ја испушти до самиот крај.

Во последните 20 минути, носени од фантастичната публика, нашите ракометари рутински ја сочуваа предноста и со оглед на изданијата против Шведска и Германија, апсолутно заслужено ќе патуваат во Белград.

Капитенот Лазаров одново беше предводник на нашито тим, тој постигна 7 гола, Миркуловски даде 5, Темелков 4, Мојсоски 3 гола. Одличен на голот на Македонија беше Борко Ристовски со 10 одбрани. Кај Чешка најпрецизни беа Јиха и Хорак со по 5 гола.

Македонија во втората фаза ќе пренесе еден бод, од Б групата, Германија ќе патува за Белград со четири бода, а Шведска исто како и Македонија носи еден бод.

Првиот натпревар во втората фаза Македонија ќе го одигра во сабота против домаќинот на првенството Србија.


Статијата е прочитана 6412 пати.

Испрати коментарВодечкиот тандем убедлив во Примера
Интер со пресврт до победа над Лацио
Ракометарите денеска ќе ги лечат раните со Полска
По Германците, ги честевме и Данците
Ватерполистите убедливо поразени од светскиот првак Италија
Уште еден трагичен пораз на нашите ра��ометари
Данска отвора олимписки врати
Скијачката Сара Бурк им подлегна на повредите
Македонија во ракометен транс
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
Несреќен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го из��ркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на БостонBasil, 20.01.2012 01:15:32
MAKEDONIJA DO OKEANIJA!!!!!!!!!!!!
zlatko antovski, 20.01.2012 08:56:19
zasluzena pobeda i zasluzeno odime vo vtorata faza, znaev deka barem na edna utakmica ke bide na nasa strana fortunata i deka ke blesne ekipata vo poln sjaj, bravo momci, sekoja cest
nekogo, 20.01.2012 09:41:21
Preku 4000 iljadi makedonski navivaci vo Nis se setaa so znaminja, majci, kapi, zurli i tupani.Se veselea, navivaa preku den i dlaboko vo nokta vo kafici i kafani.Proagaa so koli na koji imase makedonski znamenja.Nikoj nemase problem nitu neprijatnost.Da li jas taka, za vreme na nekoj natprevar turnir ili prvenstvo, oblecen vo SRPSKO zname, so SAJKACA i TRUBA mozam da se veselam vo Skopje a nikoj da ne me pljuka, pcue ili pravi problem???
do nekogo, 20.01.2012 11:24:40
A zosto da nemozes, koj kogo ovde plukal za takvi raboti? Ajde navedi eden primer pa posebno za Srbite. Duri i ke vi se pridruzat ane da ve plukaat.
Falanga, 20.01.2012 20:23:05
Vo prvata faza do Nish, a vo slednata Belgrad. Ova e od nekoja voena literatura na stratezite na VMRO i TMRO vo devedesite. Dobro e shto sega duvaat nekoi drugi vetrishta. Bi rekol, neshto dobro i od Latas, samo da ne otkrijat deka e ufrlen element. Ama dodeka patriotite svatat i go otkrijat kodoshot, ce zamine vozot za Belgrad. A tamu, tamu ce pobedime!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Вторник
Магла
Макс: 4°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Писма |