Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Коментари
20.01.2012, 18:05

Поглед

Тројка по демократија

Гордана Дувњак

Американската организација „Фридом Хаус“ во годинашниот извештај ја рангира Македонија како „делумно слободна земја“ во поглед на демократијата.

Оценката е иста како ланската. На скалата од 1 до 7, како што би рекле учениците во нивниот слободен жаргон, сме добиле тројче. Бидејќи не бил забележан никаков напредок во развојот на политичките права и граѓанските слободи. Мал напредок е забележан единствено во борбата против корупцијата и изборниот процес, но загрозеноста на слободата на медиумите останува наша болна точка.

Меѓу земјите кои се на листата на 87-те слободни земји, се наоѓаат и некои наши стари пријатели од регионот, како Србија, Хрватска и Црна Гора. А, ние сме сместени во друштвото на 60 држави кои се оценуваат како делумно слободни, рамо до рамо со Босна и Херцеговина и Косово.

Треба ли да не задоволува тоа што не сме во групата на „најлоши од најлошите“, како Туркменистан и Узбекистан, или, пак, на граница како Белорусија и Јужна Осетија? Се разбира одговорот е „не“.

„Фридом хаус“ наведува дека Балканот во 2011 година остварил напредок во демократските процеси и е на пат кон вклучување во Европската унија, но национализмот и притисокот врз слободните медиуми продолжуваат да го загрозуваат процесот на помирување. Во тој дел, посебно во негативен контекст е апострофирана Македонија.

Но, џабе извештаи, џабе мониторирање... Нас мува не не' лази од лошите критики и неповолните оцени било да се тие кажани во медиумите, домашните или меѓународните извештаи. Владата, на само нејзин познат начин успева да ги дискредитира и да ги претвори во плус а не минус.


Статијата е прочитана 2557 пати.

Испр��ти коментарДа се негува спортскиот дух
007
Двете лица на верата
Ѕвечкање на оружјето во Персискиот Заливjovan, 21.01.2012 01:01:36
Ovde gledanjeto televizija, a posebno Sitel, stana stetno ne samo za ocite, nego i za pametot.
od ostrijot, 21.01.2012 07:33:37
steta oti lazite i falbite nese ocenuvat zaniv ke dobijefme naj golema ocenka.
sime, 21.01.2012 10:21:49
Sto ke bese ova cudo da ne se mrdnelo od mesto.
zapaden patriot, 21.01.2012 14:02:41
Komentar vo vrska odcenka na demokratija za Makedonija! Ako se procenuva sprema zapadnata demokratija,za so ovaa vo Makedonija togas treba odcenka 10. Procekata e slednata,poradi toa sto Grcija e lulka na demokratijata,a zapadniot svet e sledbenik na taa Grcka demokratija.Togas navistina treba da se zaprasaat nasive (takanareceni) novinari koja demokratija ja sakaat ovaa nasava,Makedonska(kade vo ovoi i drugi primeri slobodno pisuvaat protov svojata zemja) ili pak zapadnata(Grcka) kade nesmee da se pisne protiv svojata zemja,a ne daj boze pak protiv USA. Birajte :)
gragjanin, 21.01.2012 16:48:48
Kakva demokratija kakvi bakraci,RM e edna golema peralna na mozoci i nisto poveke.Duri sega e poloso i od vremeto na ednoumieto,dodusa za toa snosat golema vina i samite gragjani koi dozvoluvaat vlasta da go formira javnoto mislenje namesto tie da razmisluvaat so svoja glava!!??
kole, 22.01.2012 13:23:48
Ama odime kon dvojce....................trojce pak e mnogu.........................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

 


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Вторник
Магла
Макс: 4°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |