Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.01.2012, 20:29

Уште еден трагичен пораз на нашите ракометариМакедонските ракометари иако во првото полувреме имаа и предност од плус шест голови во дуелот со Данска и напад за победа во последните секунди, натпреварот го завршија со пораз од 33:32

„Црвено-жолтите“ одиграа фантастични 25 минути во првото полувреме и имаа предност од 19-13, но во финишот примија три гола и на одмор се замина со 19-16.

Во вториот дел, Македонија играше под своето ниво, а противникот дојде до позитива од три гола, кои беа анулирани за три минути со одлична игра во одбраната. Во последната минута од средбата беше израмнето (32-32), а во последните 10 секунди противничкиот голман го одбрани ударот на Кире Лазаров , а одбиената топка дојде до Данците кои постигнаа гол преку еден брз контранапад.

Неколкуте илјади македонски навивачи што ја обоија белградска Арена во црвено-жолто не им помогнаа на ракометарите да дојдат до победа.

Најефикасни во македонскиот состав беа Кире Лазаров со 13 и пикерот Стојанче Стоилов со 7 голови. Кај Данците, Микел Хансен даде 12, а Ханс Линберг 8 голови.

Во претходниот натпревар од групата А, каде што игра Македонија, Шведска играше нерешено со Полска 29-29. Вечерва играат Германија и домаќинот Србија.

Наредниот натпревар Македонија го игра против Полска в понеделник, а со Србија игра во среда.

Статијата е прочитана 3570 пати.

Испрати коментарИлјадници граѓани ги пречекаа ракометарите на плоштадот
Азаренка ја прегази Шарапова во финалето на Австралија Опен
Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“
Србија и Данска во големото финале на ЕП
Ѓоковиќ го доби епското полуфинале со Мареј
Ватерполистите го освоија 11. место на ЕП
А сега, за петто место и за - Олимпијада!
Антиќ поразен во трилерот во Истанбул
Милан преку Лацио до полуфинале со Јуве
Бостон со неверојатен пресврт до триумф над Орландо
Надал пресилен за Федерер
Ракометарите во првиот шешир во баражот за СП
Азаренка и Шарапова во големото финале
Мекејлеб го „урна“ Реал среде Мадрид
Барселона го елиминира Реал Мадрид од „Кралскиот Куп“
(ОБНОВЕНО) Македонија со Словенија за петтото место
Ракометарите се надеваат на чудо
Ватерполистите останаа без олимписки квалификации
Њујорк ја прекина низата од шест порази едноподруго
Ѓоковиќ без загубен сет против Ферер
Шпанија и Хрватска во борба за медалите
Норвешки судии ќе ни судат против Србија
Навивачите на пат кон Белград
Јувентус прв полуфиналист во „Копа Италија“
Мареј лесно до полуфиналето на Австралија Опен
Марјан Лазовски нов селектор на кошаркарската репрезентација
Мирандес сензационален полуфиналист во „Копа Дел Реј“
Бесплатен железнички превоз и билети за 1.000 навивачи за мечот со Србија
Надал закажа полуфинална пресметка со Федерер
Ибрахимовиќ најдобар играч за 2011 година, Алегри најдобар тренер
Седми триумф по ред на шампионот Далас
Федерер прв полуфиналист на Австралија Опен
Миркуловски нема скршеница на раката, ќе игра против Србија
Македонија се уште има шанси за полуфинале
Македонските ватерполисти поразени од Холандија
Полјаците македонски ракометни муштерии
Шарапова во четвртфинале, Серена Вилијамс во аут
Водечкиот тандем убедлив во Примера
Интер со пресврт до победа над Лацио
Ракометарите денеска ќе ги лечат раните со Полска
По Германците, ги честевме и Данците
Ватерполистите убедливо поразени од светскиот првак Италија
Данска отвора олимписки врати
Скијачката Сара Бурк им подлегна на повредите
Македонија во ракометен транс
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Одиме во Белград!
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
Несреќен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го избркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на БостонТРАГИЧЕН МОМЕНТ Е ПОНИШТЕНИОТ ГОЛ НА Мојсовски, 21.01.2012 20:42:37
Чист гол на Мојсовски. Кражба од судијата.Да се прегледа снимката каде имало четврти чекор.
atanas, 21.01.2012 21:10:05
Каква стратегија е таа во второ полувреме??? Зошто се потроши цела минута на крајот при нерешен резултат??? Каков е тој тренер???
Mark, 21.01.2012 21:49:47
Dosta bre dramatiki i preteski zborovi, pa sport e vo prasanje?!? Tragicno e ako udri zemjotres ili zbise cunami!! Ova e spotska sreka(i necija greska)...i tolku!
Владимир, 21.01.2012 23:11:48
На позитива од 6 гола, нашите се во еуфорија, наместо да го дотолчат противникот, голманот пробува да го лобува голманот и се тргнува надолу.Данска пополека си ја нормализираше играта. Поента: Екипа која од плус шест може да си дозволи да губи со три гола разлика, не е екипа што треба да игра во полуфинале.
bt_korzo, 21.01.2012 23:12:17
Porazite, kako i pobedite se del od sportot. Sepak da se zagubi natprevar vo koj si vodel so 6 golovi prednost znachi samo edno. Zalam sto ke go recham ova, no se raboti za se uste nedorasnata rakometna nacija. Nedorasnata vo ramkite na golemite evropski, svetski ili olimpiski natprevari. Denesniot vrven sport ne priznava izgovori od tipot nemavme srekja, ne ni trgna ili sudiite ne zakopaa...Samo vredna i naporna rabota, vlez vo sekoj natprevar bez i trunka respekt za protivnikot, kako i ogromnata poddrska od navivacite ke bidat nasite sledni motivi na narednite golemi turniri. Im posakuvam pogolem uspeh vo pretstojnite natprevari.
Mladen Delic, 22.01.2012 00:27:37
Ova e navistina (ne)sreca. Se sluchuvaat oscilacii vo igrata i kaj ednite i kaj drugite, no ova ne e toa. Ovde doslovno se raboti za (ne)sreca. Neobjasnivo! Pogolema drama i od onaa vo Split, samo ovoj pat na nasha shteta. Vo sekoj sluchaj odigravme dobro. Se mi se chini deka ce ja zaebeme Srbija, iako ce nemame potreba od toa.
lena, 22.01.2012 03:57:07
sega so ovaj poraz kaj GORDANovci ke videte tazni lica so veseli srca
Anita, 22.01.2012 10:12:01
Eh, Leno so ispran mozok! Bas zaradi ova Goran velese da ne se pravi toj strasen pritisok vrz rakometarite, zasto mozat da izgorat vo pregolemata zelba i odgovornost. Toa e odlicna ekipa i neka se pusti da igra kako najdobro umee. Kako vie sfakate se bukvalno i tumacite izvrteno! Goranovcite patat mnogu poveke od laznite patrioti, vo toa bidi sigurna.
Ace, 22.01.2012 10:40:07
Do lena: Idi napise nesto, izglea ne ti e arno. Deckoto nisto loso ne napisa, dodeka na Sitel celiot tekst go spinuvaa vo negativen kontekst. Ne deka sme me mizerni spored standard, tuku i mizerija vo pametot i dusata. Sto se odnesuva do rakometarite, sekoja cest za demonstriraniot karakter, borbenost i zelbata za uspeh .
Ana, 22.01.2012 14:41:51
Napred momci! Pokazavte deka mozete da ja pobedite bilo koja ekipa. Igrajte mudro i skoncentrirano do posledata sekunda,ne ostavajte prostor na drugite za gol. Igrajte flaster i dlaboka zona.Bez opustanja i ke gi zgazite Poljacite i Srbite. Posakajte go toa kako so Cesite,a za sikte nas cii srca bijat zaedno so vasite. Pokazete mu na svetot vtor pat koi se Makedoncite. Gospod so vas, cela Makedonija ve slavi!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -1°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 1°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |