Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.01.2012, 20:25
Несреќен пораз од ГерманијаМакедонските ракометари во рамките на Европското првенство што се одржува во Србија, вечерва во Ниш го загубија натпреварот против Германија кој заврши со резултат 23:24

Целиот натпревар се играше гол за гол, иако на почетокот Германија имаше позитива од три гола, но македонскиот тим брзо се врати во игра за полувремето да заврши со резултат 12:12.

Во драматичното второ полувреме, македонската репрезентација неколку пати успеа да поведе, но силната селекција на Германија веднаш се враќаше во игра, не дозволувајќи голема позитива за Македонија.

Најефикасен играч во македонскиот тим беше капитенот Кире Лазаров со постигнати седум гола, а на спротивната страна Ларс Кауфман постигна шест гола и беше најдобриот поединец во германската репрезентација.

И покрај поразот, репрезентацијата на Македонија со триумф в четврток против Чешка може да обезбеди пласман во следната фаза. Доколку Шведска ја победи Германија, македонскиот тим би можел во Белград да патува со три бода најверојатно исто колку и Шведска со која пред два дена одигравме нерешено.

Во салата „Чаир“ вечерва во Ниш ќе се одржи натпреварот од Групата Б меѓу репрезентациите на Чешка и Шведска.

Во второто коло денеска се одигра натпреварот од Групата А меѓу Словачка и Полска кој заврши 24:41, а во вечерниот термин во Белград играат Србија и Данска.Статијата е прочитана 3260 пати.

Испрати коментарМакедонија во ракометен транс
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Одиме во Белград!
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го избркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за ��латната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев в�� Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
��аленсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на БостонЕвропска спортска брука, 17.01.2012 21:19:14
Честитки до ракометарите на Македонија. Колку само притисоци и неправедни судски одлуки стрпеа и на крај немаше смиреност. Штета.Европа нека си стави прст на чело коклу е смешна морала Германија и Франција или некоја друга голема и кога не е кадарна морала да победи.
nato-jato, 18.01.2012 08:23:38
Zosto celo prvo poluvreme igrase Filip Lazarov-ova reprezentacija e ili privaten klub???
Vesna, 18.01.2012 09:27:28
Ednostavno BRAVO za momcite
stojan, 18.01.2012 10:54:09
kakva bruka kakvi gluposti, smesni ste koga se sporeduvate so Germanija vele sila na site polinja, sudiite sudeja super,dali sudiite se krivi za site promasuvanja i nerealizirani penali?????super dovolno za siromasnive sto izgubija so eden razlika, sto ne bese kako vaterpolistite so Grcija.
demokrat, 18.01.2012 14:02:03
Luge sto vi e vam, sudiite bea odlicni. Germancite dobija samo eden sedmerec i imaa poveke isklucuvanje. dajte lecete gi kompleksite na drugo mesto. Ednostavno sami se pobedivme!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Петок
Претежно облачно
Макс: 3°C, Мин: -2°C

Сабота
Слаби снежни врнежи
Макс: 1°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |