Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.01.2012, 14:02
Македонија во ракометен трансСо победата над Чешка од 27:21, прва на европските првенства, „црвено-жолтите“ изборија настап во главната фаза на ЕП во Србија

Од нашиот известувач
Роберт Димитриевски

НИШ - Богојавление повторно им се посреќи на најдобрите македонски ракометари, кои со победата над Чешка од 27:21 во последното коло од групата Б во Ниш, прва на еврошампионатите, се пласираа во белградската група од главната фаза на 10. Европско првенство во Србија. Токму на големиот христијански празник пред три години Македонија во Вараждин го совлада тогашниот светски вицешампион Полска со 30:29 и подоцна стигна до вториот круг на мундијалот во Хрватска, на кој го освои 11. место.

Како и на СП 2009, Македонија во групата од главната фаза на ЕП ќе игра со Данска и со Србија, а третиот ривал е Полска. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски настапот во „Белградска арена“ ќе го почнат вечерва од 18,15 ч. против Данците, в понеделник од 16,15 ч. ќе ги одмерат силите со Полјаците и на крајот в среда е дуелот со домаќинот од 20,15 часот. Благодарејќи на победата над Шведска од 29:24, Германија ќе стартува во групата со четири бода, колку што пренесоа и Србите, трета е Полска со два, ние и Швеѓаните имаме по еден, а Данска ниеден.

Огромна беше радоста, како на теренот така и на трибините во Спортскиот центар „Чаир“, по историскиот триумф над селекцијата од која машката репрезентација на Македонија ги има претрпено своите највисоки порази. Четири илјади Македонци, вооружени со црвено-жолти знамиња, шалови и навивачки маички, создадоа пеколна атмосфера, која, едноставно, им ги врза рацете на Чесите, иако за нив ваквиот вулкан од трибините не е непознат, бидејќи дури деветмина од нив играат во Бундес-лигата. Фрустрацијата беше очигледна на лицето на најдобриот светски ракометар за 2011 година, Филип Јиха, против кого Велко Маркоски одигра феноменална одбрана, сведувајќи го на само пет гола за 55 минути игра. Голгетерот на Кил својот прв погодок го постигна дури во 22. минута, но во нападот го одмени корпулентниот Хорак, кој даде четири од првите шест гола на Чешка.

Тоа што за Чесите е Јиха, за Македонија е Лазаров, кој исто така долго се мачеше во првото полувреме, во кое постигна само два гола од шест обиди, а имаше и три загубени топки. Но, како што ќе забележи и најдобриот македонски ракометар по мечот, Македонија повеќе не зависи само од него, бидејќи на секој меч некој друг се наметнува како играч на натпреварот. Против Шведска тоа беше Мојсоски, против Германија – Ангелов, а против Чешка експлодира Филип Миркуловски со максимални 5/5, од кои два гола даде од контранапад и три од девет метри.

Откако првиот дел го одигра во грч поради големата важност на резултатот во овој меч, уште од самиот почеток на второто полувреме Македонија ја презеде иницијативата и не ја испушти до крајот, иако долго македонските ракометари си поигруваа со нервите на своите фанови. Во 37. минута „црвено-жолтите“ прв пат се одлепија на три гола разлика (15:12), во 48. минута прв пат имаа плус четири (21:17), но во 57. минута противникот се закани, доближувајќи се до 21:24. Сепак, ��реку Миркуловски и со двата гола на Дејан Манасков беше отстранета неизвесноста и големото славење можеше да почне.

РИКЕР ВО МАКЕДОНСКИ ДРЕС

Поранешниот амбасадор на САД во Македонија, Филип Рикер, потврди дека е верен навивач на македонските спортисти, појавувајќи се на трибините во Ниш со македонски ракометен дрес на натпреварот со Чешка. Со истиот дрес тој ги бодреше најдобрите македонски ракометари и во мечот со Унгарија во „Борис Трајковски“ во квалификациите за ова ЕП.

Рикер, во својство на заменик на помошникот на државниот секретар на САД, престојува во тридневна посета на Србија во рамките на двонеделната турнеја низ балканските земји, во која ја посети и Македонија.

ЛУДНИЦА ВО ФАН-ЗОНАТА

Вистински хаос настана во двете бази на Македонците овие денови во Ниш, клубот „Ипсилон“ и фан-зоната во студентскиот ресторан на Техничкиот факултет, кога пристигна автобусот со ракометарите, кои дојдоа со своите верни навивачи да ја споделат радоста од пласманот во вториот круг на ЕП. Буквално сите се „тепаа“ за да им се доближат на хероите, да се сликаат со нив и да им честитаат за големиот успех. Најдебелиот крај, очекувано, го извлече капитенот Кирил Лазаров, кој со тешка мака се одбрани од навалицата и се врати во автобусот.

БИЛЕТИТЕ ЗА „АРЕНА“ 10-80 ЕВРА

Влезниците за натпреварите од вториот круг во Белград од вчера се пуштени во продажба, а цените се движат од 1.000 до 8.000 српски динари, односно од 10 до 80 евра. Мечевите од оваа група се на програмата на 21, 23 и 25 јануари, а ќе се одиграат во „Белградска арена“.

СТАРТ СО ДАНЦИТЕ ВО БЕЛГРАД

Група 1 од вториот круг, Белград, прво коло, сабота: Полска – Шведска (16,15 ч.), Данска – Македонија (18,15 ч.), Србија – Германија (20,15 ч.). Второ коло, понеделник: Полска – Македонија (16,20 ч.), Данска – Германија (18,20 ч.), Србија – Шведска (20,20 ч.). Трето коло, среда: Полска – Германија (16,15 ч.), Данска – Шведска (18,15 ч.), Србија – Македонија (20,15 ч.).

Табела: Германија 4, Србија 4, Полска 2, Македонија 1, Шведска 1, Данска 0.


Статијата е прочитана 3295 пати.

Испрати коментарВодечкиот тандем убедлив во Примера
Интер со пресврт до победа над Лацио
Ракометарите денеска ќе ги лечат раните со Полска
По Германците, ги честевме и Данците
Ватерполистите убедливо поразени од светскиот првак Италија
Уште еден трагичен пораз на нашите ракометари
Данска отвора олимписки врати
Скијачката Сара Бурк им подлегна на повредите
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Одиме во Белград!
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
Несреќен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го избркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на старт��т на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на Бостон

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Вторник
Магла
Макс: 4°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Писма |