Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Македонија
22.06.2012, 16:40

Нова опрема за поефикасна истрага

МВР ги зајакнува капацитетите за водење истраги и вештачење на пронајдените докази

Даниела Трпчевска

Нови простории за крим-техничарите и современа најмодерна опрема за вршење истраги и вештачење на документите пронајдени на местото на злосторството, се дел од плановите на МВР за зајакнување на капацитетите за еден од најважните сектори во полицијата. Со финансиска помош на Турската агенција за соработка и координација (ТИКА), која донираше 80.000 евра вчера беше пуштен во употреба реновираниот објект на Криминалистичката полиција - Единица за истрага на место и вештачење.

Скопската крим-полиција дополнително ќе се зајакне и со француска машина за идентификација, а во план е набавка и на друга современа опрема, со цел што поуспешни истраги и разрешување на најмистериозните случаи кои ја вознемируваат јавноста.

Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, инвестирањето во проблематиката поврзана со кривичното гонење, односно квалитетот на обезбедените материјални докази, е повеќе од неопходно. Токму поради тоа е набавена современа форензичка опрема и технологија, во согласност со европските стандарди.

„Задоволство за нас е што како партнер во најчувствителната проблематика – форензиката, остваривме одлични контакти со експерти од Турција, кои спаѓаат меѓу најценетите стручни лица во оваа област во светски рамки“, изјави вчера Јанкулоска при посетата на Полициската станица Кисела Вода. Јанкулоска заедно со вицепремиерот на Владата на Турција Бекир Боздаг, го предадоа во употреба реновираниот објект на Криминалистичката полиција.

Министерката, како особено значајна ја потенцираше соработката на македонските со турските колеги во акциите за спречување на нелегалната трговија со дрога.

„Најголем дел од полициските акции кога станува збор за борбата против недозволена трговија со дрога се реализирани токму во соработка со турската полиција. Токму таа нивна отвореност и помошта што ни ја даваат во реализација на заедничките проекти, придонесува пред се' за зголемување на квалитетот на работа на МВР, но и за јакнење на партнерството кога станува збор за заеднички цели“, потенцира Јанкулоска.

Според турскиот вицепремиер, Македонија и Турција се пријателски земји и соработката во повеќе области постојано ќе се надоградува. „Многу е значајно соработката во идниот период да се зацврстува и да трае. Сакам да напоменам дека нашата соработка и поддршка во правец на реализирањето на потребите на македонската Влада ќе траат и понатаму“, рече тој.

Криминалните лаборатории, односно зачувувањето на доказите од лице место на настанот се најважниот елемент за докажувањето на кривичните дела. Според Боздаг, објектот ќе биде значаен придонес во борбата против криминалот и извршителите на кривичните дела.


Статијата е прочитана 329 пати.

Испрати коментарФоторетровизор
13 години со „Утрински весник“
Николајчо Николов не сака политика, останува во бизнисот
Некои работат како под вршник
Забранети се скутери во Охридско Езеро
Почна уредувањето на коритото на Отиња
Тетово ќе нема семафориТрпе, 23.06.2012 00:50:50
Ова опрема е доста усовршена за пратење на интернет провајдерите и за интернет коментаторите кои не размислуват како власта.Компјутерите им ги направија партал.Треба да се засрамат од овие ниски удари.Да се води држава има многу поважни работи.Каква борба против криминал и криминалци.Тие се борат само против неистомисленици ако власта и се залага за размислување.За нив е поважно минатото од иднината.
Луда Мара, 23.06.2012 10:25:12
Уште малку,па ниту оние од „Си-еС-Ај Мајами“и од „Си-еС-Ај Њујорк“(заедно) нема да им бидат рамни на нашиве филмаџии во борбата против криминалот! ;0))

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 34°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |