Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Македонија
22.06.2012, 16:40

Забранети се скутери во Охридско Езеро

Од 20 јули стапува во сила ограничувањето на пловидбата на пловните објекти на Охридско, Преспанско и на Дојранско Езеро. Забраната се однесува на скутерите со јачина поголема од 45 коњски сили кои можат да пренесуваат максимум три лица, но не важи за оние што се наменети за службени потреби за вршење инспекциски, царински и полициски надзор. Забраната важи за период од 11 до 18 часот секој ден за целата водена површина на трите езера и ќе трае до 20 август.

Од Министерството за транспорт и врски соопштуваат дека ограничувањето на пловидбата на скутерите е за да се обезбеди поголема безбедност на капачите и заштита на животната средина на природните езера.

Според Министерството, заклучно со мај, во уписникот за чамци што се води при Капетанијата на пристаништа се впишани вкупно 1.113 пловни објекти. Од нив важечка дозвола за пловидба имаат 436 чамци, 50 скутери, 171 глисер и 215 останати пловила од категоријата чамец. Од категорија брод, потврдена е способноста за пловидба на три пловни објекти во Охридско Езеро, од кои два се со носивост од 150 патнички места, а еден е со капацитет од 80 патнички места.

„Капетанијата во Охрид континуирано ќе врши надзор над примената на одредбите од Законот за внатрешна пловидба. Согласно со Законот, предвидени се санкции за сите што ќе вршат пловидба без да поседуваат потребни дозволи“, укажува Министерството за транспорт и врски.


Статијата е прочитана 394 пати.

Испрати коментарФоторетровизор
13 години со „Утрински весник“
Николајчо Николов не сака политика, останува во бизнисот
Некои работат како под вршник
Нова опрема за поефикасна истрага
Почна уредувањето на коритото на Отиња
Тетово ќе нема семафори

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 34°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |