Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
21.06.2012, 17:51

Тачи блиску до пакт со Црвенковски и Георгиевски

Според лидерот на ДПА, локалните избори ќе бидат главен тест за евентуална идна соработка со партиите од македонскиот камп

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, изјави денеска во Тетово дека е блиску до соработка со опозициските партии од македонскиот блок.

„Многу блиску сме да се договориме за некој вид соработка. Во многу теми се согласуваме, освен за Охридскиот договор за кој сметаме дека не е добар за уредување на меѓуетничките односи. Полека работиме, се подготвуваме за локалните избори и сметаме дека тие ќе бидат главен тест за евентуална идна соработка“, рекол Тачи по средбата со амбасадорот на Косово во Македонија, Илбер Хиса, со кого разговарале за спорот со Грција за името и за блокираните евроатлантски интеграции на Македонија.

Како што пренесе МИА на новинарско прашање околу можната соработка со партии од македонскиот опозициски блок, Тачи изјавил дека има редовни контакти со лидерите на македонската опозиција, Бранко Црвенковски, Љупчо Георгиевски и други, но, како што рече, малку е покомплицирана и потешка таква коалиција.

За наредната недела се најавува средба на двајцата поранешни премиери Црвенковски и Георгиевски, во функција на разговорите за обединување на опозициските партии пред локалните избори. Со оваа средба ќе финишира првата фаза разговори на Црвенковски со претседателите на вонпарламентарните партии. Претходно, тој се сретна со Андреј Жерновски од ЛДП и со Стојанчо Ангелов од Достоинство, како и со претставници на раководството на ОМ.

Од централите на СДСМ и на ДПА доаѓаат различни информации за тоа дали досега имало неформална средба меѓу Црвенковски и Тачи. Во секој случај, за локалните избори мали се шансите за формална коалиција меѓу опозициските партии од двата политички блока. Затоа, пак, постојат реални изгледи за нивна соработка преку поддршка на кандидатите за градоначалници во етнички мешаните средини, во зависност од тоа која заедница каде е мнозинска. Прашање на договор ќе биде дали таквата соработка би се реализирала пред почетокот на изборите или меѓу двата круга гласање. (А.М.М.)
Статијата е прочитана 3240 пати.

Испрати коментарСервер - Налепница „Јужна Македонија“ за грчките таблички
Груевски очекува грчката влада да биде посветена на решавање на името
Имигранти од Авганистан пронајдени во камион
Грчкиот премиер Самарас опериран, Рапанос стабилен
Осуммина Чеси загинаа во сообраќајка во Хрватска
Вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи поднесе оставка
Интернет-платформа со 100.000 корисници
(ФОТО) Младите скопјани се разладуваат во реката Треска
Македонија се приклучува на проектот „Јужен поток“
(ФОТО) Со нова опрема до поефикасна истрага на местото на злосторството
Викендов посвежо време
Шест години затвор за обвинет во случајот „Монструм“
(ФОТО) Одбележан денот на основачот на СОС Детското село
��оевтини слободните карти
Џони Деп ќе и остави 155 милиони долари на Ванеса Паради
Еден загинат при експлозија на автомобил во Белград
Асанж тврди дека е жртва на американски заговор
Пет месеци затвор за стружанец за палење на знамето
Директорот на „Епл“ најплатен менаџер
Жителите на Велешта изборија со сила правдина!?
Завршува судењето на Брејвик, пресудата во август
Европскиот парламент ја отфрли АКТА
Жртви при напад врз хотел крај Кабул
Мудис го намали рејтингот на 15 големи банки
Груевски - Полна поддршка од Путин за економските проекти
Димитрис Аврамопулос е новиот пилот на грчката дипломатија
(ФОТО) Скопјани се разладуваа од тропските горештини во базенот „Бисер“
(ВИДЕО) Канал 5 заработи тридневна забрана за рекламирање
Нови предлог економски мерки на СДСМ
Опожарен автомобил пред ВИП хотелот во Скопје
Груевски се сретна со Путин во Санкт Петербург
(ВИДЕО) Запленети 76 кг марихуана шверцувани преку Охридско езеро
Нови инвестиции на „Лукоил” во Македонија
Исчезнат скопјанец пронајден удавен во Вардар
Tетовец уапсен по неуспешен обид за убиство во Скадар
Промовирани убавините на Македонија во Вашингтон
Скоро 100.000 Македонци живеат во Австралија
Во Дебарско Eзеро се удави петнаесетгодишно момче
Адриан Настасе се обидел да се самоубие
Груевски денеска на средба со Путин
Прв ден од летото
Среќен крај на заложничката криза во банката во Тулуз
Самарас на чело на новата грчка влада
Високите температури ризични за сообраќајот
Виз ер амбициозно влегува во Македонија
Венизелос - Грција има влада
Преговорите за новата грчка влада се` уште траат
Скопјанец 13 пати избоден со нож на куќниот праг
Уште потопло време до недела
Меркел сама против сите на Самитот на Г-20 во Лос Кабос
Собранието го усвои финансискиот план за МРТ
(ФОТО) Отворен „Паркот на езерата“ во Општина Аеродром
Во Македонија лани работеле 66 телевизии и 69 радио станици
Повеќе од половина од студентите дипломираат надвор од рокот
Иванов очекува Грција одговорно да се однесува кон преземените обврски
Лани 23 мајки родиле на возраст под 15 години
Младите во Македонија се емоционално занемарени
Италијанската полиција уаспила македонски државјанин нарко дилер
Македонија и Русија потпишаа спогодба за меѓусебно признавање на дипломите
Нова власт - стари рампи за името
Сончево и топло
Баросо- ЕУ не дојде на Самитот на Г-20 за да добие лекции по економија
Груевски сепак ќе се сретне со Путин
ПАСОК не се откажува од барањето за учество на СИРИЗА во владата
Бензините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Втор круг од парламентарните избори во Франција
МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во МакедонијаIgor, 21.06.2012 23:58:25
Saka nejke, parite mu se slatki. I ke pravi koalicija so Crvenkovski I Georgievski. Samo kakvi raboti protiv Makedonija zborese na Albanskata Televizija vo Tirana... Strasno...
ФЕЛИКС, 22.06.2012 05:55:54
Што би се рекло,,савез снова,,на идејно и недржавничко однесување.Едните прифаќаат ,,граѓани на РМ,, и она ептен разбирливото(кога би се зезале),,македк,, за јазикот од една страна.Вторите се благонадежни и се залагаат за името Северна Македонија,а третите како шлаг на расипана торта залагањето им е на конфедеративна основа да се устрои државата.Сврзувачка нишка им се неуспешните изборни успеси и нормално ,,љубовта,, кон оние кој ги набутаа скоро децениско политичко егзистирање во темниот опозициски ќош.
skopianec, 22.06.2012 09:45:18
albanec sum od skopje i samo sakam da kazam deka ovaj taqi znae dobro deka glasot go nema od narod oti albancite znat dobro deka TAQI I ALI AHMETI se staveni od udba i makedonska vlasta za da rabotat protiv albanski narod. ovie nikogas ne dobile na glasanie nego samata vlada gi stavi.
srebre, 22.06.2012 14:29:45
vo pravo e deka ohridskiot dogovor ne vredi...treba nov dogovor..nikogas na ovie prostori ne postoela dobrovolna zaednicka drzava na albanci i makedonci tuku ova e komunisticko nasledstvo...treba nov dogovor kantonizacija ili drugo posto ova nema logika vece nitu edna zemja ne postoi na ista baza.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |