Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.01.2012, 13:03

Пасати и лада нива за градската администрацијаГрадските власти купија три коли, а ќе пазарат уште четири. Досега за нив потрошиле околу 70.000 евра

Градските власти купија три коли, а ќе пазарат уште четири. Досега за нив потрошиле околу 70.000 евра. Толку платиле за два пасата и една лада нива. Сите коли, како што објаснуваат од Градот, ќе бидат наменети за потребите на администрацијата. Велат дека набавката се реализира со средства одобрени од Советот и практично тие се токму парите коишто градоначалникот Трајановски сакаше да ги потроши за мерцедесот од кој кусо време откако го купи, сепак, се откажа.

„Потребата од возила за администрацијата е актуелна со години. Со постојниот возен парк едвај ги реализираа теренските обврски. Со оваа набавка состојбата значително ќе се подобри“, велат од Град Скопје. Сеуште не можат да прецизираат кога ќе ги купат и уште планираните четири коли. Постапката била во тек. Во јавната набавка е наведено дека се бара едно командно возило и три патнички дизел возила со пет врати. (Дс.Т.)Статијата е прочитана 2420 пати.

Испрати коментарУште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Н��танјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииНикола, 30.01.2012 15:43:00
Господине Трајановски. Се надевам дека ке ги згрижите бездомниците во тие автомобили... Благодариме што сте толку великодушни.
crveno zname za kriminal, 30.01.2012 17:03:23
Mnogu malce koristeno skoro novo punto moze da se kupi za 2- 3, 000evra. Koce trosi po 30 000 evra od avtomobil? Ova e Ludost! Direktorite na makedonskite fabriki sto go polnat budgetot kupuvaat koristeni avtomobili, obicnite gradjani kupuvaat koristeni avtomobili. Koce kupuva 30 000 evra avtomobili? -ova e ludost. Ako imas ekstra pari vo budgetot vrati IM gi na gradjanite bidejki makedonija e vo ekstremno mizerna ekonomska situacija 32% nevrabotenost, a tie sto imale sreka da rabotat 58% OD PLATATA IM ODI SAMO ZA PREHRANA. A TI KUPUVAS KOLI OD 30 000 EVRA? IMAS LI PAMET ? NEMA MAKEDONCITE DA DOZVOLAT SEKoj da si poigruva so nivnata intelegencija. Gledam golema necesnost kaj gradonacalnikot!
vace, 30.01.2012 20:36:50
ne sme nie krivi , tuku tie sto krevaat dva prsta , i davaat amin na vakvi kriminalni zdelki. Ne postoi tender bez provizija , sve e podmackano kako po loj.Tenderite se namesteni uste pred da se objavat , inace ni Vardar ne moze da gi ispere nivnite prljavi alista. So tugji pari (perja) se percat kako pauni i se falat koj povekje moze da potrosi. Nema da me zacudi i eden Rollercoatesr da stavat na plostad taka ke ni porasne BDP zasto budzetot ke bide pogolem .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнов�� вести
Време
Скопје, -2°C

Снег

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |