Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
20.07.2012, 13:42
Хорор во Колорадо - премиера на „Бетмен“ заврши со 12 убиениЧовек со гас маска на лицето отворил оган откако фрлил солзавец на полноќното прикажување на „Темниот витез“

Најмалку 12 лица се убиени, а 38 повредени во престрелката во кино во кое се прикажувал новиот филм со Бетмен во близина на американскиот град Денвер, во Колорадо. Очевидци на настанот изјавија дека човек со гас маска на лицето отворил оган откако фрлил солзавец на полноќното прикажување на „Темниот витез“. Дваесет и четиригодишниот маж е уапсен на паркингот во близина поради поседување на пушка, пиштол и нож. Друга пушка е пронајдена во киносалата, која е во Аурора. Полицијата излезе со намалена бројка на загинати од предходните 14. Беше наведено дека околу 50 лица се повредени, вклучувајќи ги и починатите.

Извори од ФБИ го именуваа напаѓачот како Џејмс Холмс, жител на Аурора. Тие наведоа дека не е утврдено дека станува збор за терористички напад. Американскиот претседател Барак Обама изрази шокираност од инцидентот, кој почна околу 30 минути по полноќ по локално време во кино комплексот „Сенчури 16“.

Очевидци тврдат дека на почетокот на нападот дел од гледачите помислиле дека станува збор за специјални ефекти од филмот, но кога сфатиле што се случува во салата настанал хаос сличен на сцени од филмовите на Бетмен.

Загинатите и ранетите настрадале од куршумите од огнено оружје и од металните делови на гасната бомба, која ја фрлил напаѓачот. Според медиумите, меѓу повредените има и деца, иако филмот не се препопрачувал за помлади од 13 години.

Во реакција на нападот американскиот претседател Барак Обама изјави дека е „тажен и шокиран од ужасната трагедија“ во Денвер.

„Мојата сопруга Мишел и јас сме шокирани и тажни“, изјави Обама, најавувајќи дека неговата администрација ќе направи се' што е потребо за да им помогне на повредените и на семејствата на загинатите.

Во врска со нападот се огласи и противкандидатот на Обама на ноемвриските претседателски избори, републиканецот Мит Ромни, кој изјави дека тој и неговата сопруга се длабоко ожалостени поради „беспричинското насилство“.

„Се молиме за семејствата и за најмилите на жртвите во овој тежок момент на шок и тага“, нагласи Ромни.

Аурора се наоѓа на 32 километри од местото Колумбајн, каде двајца средношколци во 1999 година со истрели од огнено оружје убија 13, а ранија 24 лица, по што извршија самоубиство.

Осомничениот и кажа на полицијата дека има експлозив во својот дом. Еван Дозиер беше во киното заедно со сопругата и децата. Полицискиот началник Ден Оутс пред новинарите изјави дека станбениот блок во северниот дел на Аурора е евакуиран додека ја истражуваат информацијата. Тој рече дека престрелката е „ужасен настан“. „Сведоците рекоа дека тој фрлил некаква лименка“, додава тој. „Слушнале шиштење и почнал да излегува некаков гас и тогаш напаѓачот отворил оган. Изгледа дека пукањето траело некое време“.

Десет лица се убиени во киното, а уште двајца други подоцна во болница им подлегнаа на повредите. Еден очевидец на настанот изјави дека човек со панцирен елек и шлем „бавно се движел по скалите и само пукал, одбирајќи случајни цели“. Друг очевидец Чајел Џексон, за Би-Би-Си изјави: „За време на првата акциона сцена во филмот, од десната страна дојде едно момче облечен целосно во црно, со црна маска. На почеток помисливме дека станува збор за дел од претставата. „Тој фрли солзавец во салата и потоа луѓето почнаа да креваат паника. Тој извлече пушка и почна да пука. Почнав да се прашувам дали ова е јаве или сон“.

Официјални лица од болницата изјавија дека некои од повредените се третирани од последиците од солзавецот. Друг очевидец, идентификуван само како Пам, за Би-Би-Си изјави: „Тој ја фрли лименката во воздух. Ја погоди во воздух и потоа почнав да слушам истрели од огнено оружје. Со ползење се извлекував од метежот. За среќа излезот беше близу од местото каде седев и излегов доста брзо. Додека излегував и понатаму слушав истрели“.

Друг очевидец на настанот, Салина Џордан (19) за „Денвер пост“ изјави дека видела девојка застрелана во образот, и девојче на околу деветгодидшна возраст со прострелна рана во стомакот. Очевидец од соседната кино сала за „9 њуз“ изјави дека помислил оти се вметнати специјални ефекти откако слушнал гласни истрели и видел чад.

Статијата е прочитана 1234 пати.

Испрати коментарКандидатот на владејачката партија победи на претседателските избори во Индија
Груевски со децата летувалци - Душата ми се исполни
Руперт Мардок се повлече од директорската функција во „Њуз Интернешнл“
Студентите во „Стив“ добиваат нов дом
Се уште активни неколку пожари
Бан Ки-мун ја почна балканската турнеја од Хрватска
Повредени полицајци во излетано возило
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафта
Десет лица загинаа во поплавите во Пекинг
Норвешка ја одбележува годишнината од масакарот на островот Утоја
Александар Петрески бара трет мандат за градоначалник на Охрид
Деактивиран експлозивoт во станот на убиецот од Колорадо
Интернет порталот привремено нема да се ажурира
Возач на камион загина при судар со воз
Богов - Банките стабилни дури и ако некој излезе од еврозоната
Обединети за Македонија „се прелеа“ во ВМРО-ДПМНЕ
Пожарот во Мариово трет ден активен
Ставрески - Голем интерес за средствата од ЕИБ
Масовни протести и судири во Шпанија
СДСМ - „Скопје 2014“ досега чини 360 милиони евра
СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец
„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби
Бан Ки-мун ја започнува балканската турнеја
Педофил силувал 13-годишно момче
Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас
(ФОТО) Почна изградбата на фабриката на белгиски „Ван Хол“
Филе - Скопје се менува, нека гледа Атина
Земјоделците ќе ги легализираат своите трактори и механизација
Сириските бунтовници го победија Асад
Ставрески - Пругата кон Бугарија станува реалност
Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското Eзеро

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Грмотевици

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |