Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
19.06.2012, 17:48

Врховниот суд и' го одзеде детето на Спаска Митрова

За случајот на Спаска Митрова повторно се пишува и во бугарските медиуми, а се најавува и ангажирање експерт по меѓународно право


Љубиша Станковиќ


Гевгеличанката Спаска Митрова го изгуби старателството на нејзината петгодишна ќерка. Врховниот суд пресече во случајот и одлучи одгледувањето на девојчето да му го довери на нејзиниот татко Воислав Савиќ.

Од Врховниот суд потврдуваат дека е донесена конкретна одлука, но други детали не се соопштуваат. Сепак, неофицијално се дознава дека со пресудата, која наводно била донесена уште на 1 март оваа година, е прифатена ревизијата на тужителот и дека со неа пресудите на Основниот суд во Гевгелија и на Апелацискиот суд во Скопје се преиначуваат, а се прифаќа тужбеното барање на тужителот Воислав Савиќ. Според истите сознанија, измените се однесуваат токму во делот на чување, воспитување и издржување на малата Сузана Савиќ, односно дека таа му се доделува на нејзиниот татко.

Со оваа најнова одлука, Спаска Митрова е задолжена да плаќа одреден надомест за детето, а на нејзин товар одат и направените трошоци за постапката. Сето ова значи дека борбата на двајцата родители околу старателството врз петгодишното девојче е завршено.

„Можам и официјално да потврдам дека Врховниот суд донел одлука со која детето му е доверено на таткото. Одлуката на судот ја примив пред неколку дена, иако, колку што можам да се присетам во моментов, таа била донесена нешто порано“, изјави за „Утрински весник“, правниот застапник на Воислав Савиќ, гевгелискиот адвокат Васил Џигов.

Иако е рано за преземање натамошни чекори никој не исклучува правната битка да се пресели во судовите надвор од државава.

„Јас се' уште ја немам добиено одлуката на Врховниот суд, но од мојата странка сум информиран дека ја примила ревизијата. Токму од неа и разбрав за одлуката, но дали и какви чекори ќе се преземат не би сакал да говорам додека не разговарам со својот клиент,“ вели застапникот на Спаска Митрова, скопскиот адвокат Шпенд Деваја.

За одлуката, која несомнено е во спротивност со очекувањето на мајката, вчера се обидовме да разговараме и со Спаска Митрова, но таа не одговараше на нашите телефонски повици. Случаи на одредување старателство врз малолетно лице е сосема нормална појава во сите судови, но она што овој случај го прави посебен е тоа што Спаска Митрова се самопрогласи за Бугарка, а потоа обвини за нејзина репресија, на национална основа.

Со ваквите изјави Спаска Митрева го „интернационализира“ својот случај, а за неа најмногу се зазема Димитар Стојанов, од Национал-демократската партија. Токму овој европратеник, а за случајот на Спаска Митрова, во бугарските медиуми најавува средби со премиерот Бојко Борисов и со претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев.

Како што пренесуваат бугарските медиуми, Стојанов ќе побара правни механизми како „бугарската страна може да помогне во овој случај“. Тој најавува и ангажирање на експерт за меѓународно право, а се' со цел Спаска и нејзината ќерка да добијат политичко прибежиште во Бугарија или во некоја друга европска држава.


Статијата е прочитана 6132 пати.

Испрати коментарИванов не избра советник за јавноста
МРТВ лани потрошила 12,5 милиони евра
СРД бара регистар на јавните функционери
Иванов
И Атина се зарази од антиквизацијата
Воскопулос
Црвенковски од „Козјак“ го поздрави Груевски
Немирно во „домот“ на Поповска?
Борисов најавува строг однос кон Македонија
И Грците се Словени
Учи многу за да станеш член на партијатаsrebre, 20.06.2012 10:29:23
obicno vrhoven potvrduva prethodna odluka..pa mi se cimi ova e politicka odluka..no i nema logika ova ako se vidi deka vo mediumite lani pisuvase dodeka deteto bilo kaj tatkosi baba i dedo go cuvale a ne tatkoto takasto ne gledam logika da se dodeli dete na takva neozbilna licnost......
РНД, 20.06.2012 11:09:04
На ваква мајка папагал не би и дал да чува, а не пак дете !!!
bezanec, 20.06.2012 13:57:22
Zatoa Makedonija,posledna stvori drzava,vo evropa i balkanot,blagodarenie na KPJ na celo so TITO i borcite na Makedonija stana drzava. Od vakvi izrodi treba sekoj cesen makedonec da se srami.
ZORAN, 20.06.2012 14:48:12
Znaci uste eden Vraniskovski
Mudrec, 20.06.2012 18:00:26
Se dokaza deka i kaj nas vladee pravoto i ne sekogas se podlegnuva na pritisokot od stranstvo. Za toa kakva licnost e Spaska se vide koga ja ispluka svojata drzava zaradi svoite bracni problemi. Bugarite i nivnite slugi ovde sega mozat da si svirkaat, uste eden nivni obid za vlijanie vrz Makedonija propadna.
do koga vaka duri se mozi, 20.06.2012 22:42:40
Devojceto e na Spaska i tocka oti ta prvo sakala da bide prvo srbinka i posle bugarka tova e nezino pravo..........
Bugarija, 20.06.2012 22:55:04
sram da vi e. dete ot makja ne se deli.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |