Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
16.06.2012, 23:24

(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП

Во решавачките дуели во групата А, Чесите ја совладаа Полска со 1:0, со идентичен резултат Грците ја добија пресметката со Русите

Репрезентациите на Чешка и Грција се четвртфиналисти на Европското фудбалско првенство од групата А. Чесите со голот на Јирачек во 73 минута ја совладаа Полска, Карагунис ги поведе Грците меѓу осумте најдобри на турнирот со погодокот во првата минута од судиското продолжение во првиот дел.

Чешка ја елиминира Полска благодарение на одличното второ полувреме вечерва во Варшава. Чешките репрезентативци во целост го надиграа ко-домаќинот на првенството чии играчи беа подобри само во воведните половина час од средбата. Но, во часот што следуваше како да "исчезнаа" од тревникот. Иницијативата на теренот ја манифестираа со реализација преку контра, во главната улога беше Петр Јирачек по асистенција на Милан Барош. Полјаците се разбудија дури во завршните моменти, но на крајот се покажа како задоцнет нивниот обид да избегнат пораз и елиминација.

Друштво на Чесите во нокаут фазата ќе им прават, до пред вечерашните дуели, прежалените и веќе отпишани Грци кои изненадувачки ја победија Русија која во првите два меча на шампионатот прикажа моќна и ефикасна игра меѓутоа, "зборнаја", сепак, ќе мора дома уште по групната фаза. Тимот на Дик Адвокат не успеа да го пронајде патот до грчката мрежа. По примениот гол холандскиот тренерски стручњак ги уфрлуваше во игра, еден по еден, напаѓачите, од Павлјученко преку Погребњак до Исмаилов, а, сепак, најизгледната прилика за израмнување ја имаше Ѕагоев во 84 минута. Трикратниот руски стрелец на ова ЕП биеше со глава, а топката за неколку сантиметри мина крај противничкиот гол. Грците уште еднаш покажаа одличен карактер во дефанзива. Во последниот меч во групата влегоа со само еден освоен бод и не се предадоа туку напротив со погодокот на капитенот Карагунис ја совладаа Русија и резервираа место во четвртфиналето.

Група А

Резултати, 3. коло: Полска - Чешка 0:1, Грција - Русија 1:0

Табела

1. Чешка  3  2 0 1 4:5  6

2. Грција  3  1 1 1 3:3  4

3. Русија  3  1 1 1 5:3  4

4. Полска 3  0 2 1 2:3  2


Статијата е прочитана 1103 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |