Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 09:11

Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол

Русија и САД ќе бараат „конструктивни“ решенија за сириската криза, во Даблин изјави специјалниот пратеник на ОН и на Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими, по средбата со државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, и рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, во кулоарите на форумот на министрите за надворешни работи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

- Не сме донеле никакво сензационално решение, додаде Брахими. „Се согласуваме дека ситуацијата е лоша и дека треба да продолжиме да работиме заедно, за да најдеме конструктивни начини за ставање на овој проблем под контрола, со надеж дека ќе почне неговото решавање“, додаде меѓународниот посредник за Сирија.

Коментарот на Брахими, кој беше иницијатор на непланираната средба за време на конференцијата на ОБСЕ во Даблин, навестува дека по месеци на сериозни разногласија можеби се поставуваат темелите за почеток на ново координирање на напорите меѓу светските сили за решавање на сириската криза.

Функционер на Стејт департментот изјави дека следниот чекор ќе биде средба „во следните неколку дена“ меѓу Брахими и претставниците на САД и Русија за „разгледување на конкретни активности“.

Специјалниот посредник за Сирија подвлече дека тој ќе бара мировно решение врз основа на Женевската декларација, која предвидува создавање на преодна влада како чекор кон прекин на крвопролевањата во Сирија. Во Женевската декларација, донесена во време кога специјален пратеник за Сирија беше Кофи Анан, не се посочува дали Башар Асад ќе игра некаква улога во мировниот план.

По повод средбата во Даблин меѓу Клинтон, Лавров и Брахими, портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, изјави дека САД нема да постават пред сириската опозиција барање да почнува преговори со режимот во Дамаск доколку не добијат гаранции дека претседателот Асад ќе се откаже од власта.

- Според погледите на САД, Асад не може да остане на власт, подвлече Тонер.

Пред почетокот на вчерашните преговори во Даблин со Лавров и Брахими, што траеле околу 40 минути, државниот секретар Хилари Клинтон изјави дека според оценки на САД „настаните во Сирија се забрзуваат, што се гледа во многу различни аспекти, вклучувајќи го и зголемувањето на притисокот врз режимот внатре и околу Дамаск“. Таа додаде дека заедно со Русија, САД работат засилено за запирање на крвопролевањата во Сирија и дека Вашингтон поддржува се` за што се залага Лахдар Брахими.

Во Москва вчера руски пратеник и сојузник на претседателот Владимир Путин изјави дека сириската влада веќе не е способна добро да си ја врши работата, што, според аналитичарите, е знак дека Русија се обидува да се дистанцира од претседателот Башар Асад. Во понеделникот во Турција, самиот Путин изјави дека се појавиле „нови, свежи идеи“ за прекин на кризата во Сирија.

Весникот „Вашингтон пост“ во средата соопшти дека силите за безбедност на режимот почнуваат да отстапуваат под притисокот на бунтовниците. А амбасадорот на САД во Сирија, Роберт Форд, отповикан од Дамаск уште во февруари, затворањето на аеродромот во сириската престолнина и борбите во неговата околина ги нарече јасен доказ за прелом на ситуацијата во корист на востаниците и знак за приближување на крајот на режимот на Асад.


Статијата е прочитана 322 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |