Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.12.2012, 13:10
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“Министерката Јанкулоска изјави дека ако бидат пронајдени нови докази за случајот, ќе следи и нова пријава

Се уште нема цврсти докази, но МВР ќе ја истражува поврзаноста на екстрадираниот Шукри Алија со групата која го изврши суровото убиство кај Смилковското Езеро. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска изјави дека нема да коментира никаква информација која е пласирана во јавноста, во интерес на судскиот процес кој треба да започне за неколку денови.

Таа потврди дека Алија вчера бил предаден од страна на косовските безбедносни сили за кривично дело насилство односно за издржување тригодишна казна затвор врз основа на правосилна пресуда за кривично дело „насилство“. Како ��то сега стојат работите Шукри Алија ќе остане зад решетки, но не како инволвиран во трагичниот настан кој се случи на 12. април годинава кај Железарското езеро, туку поради тоа што тој за сторено кривично дело насилство е осуден на затворска казна во траење од три години. Според познавачите на состојбите затворската казна за Алија била изречена, наводно, поради неговата инволвираност во расчистување на состојбите во Исламската верска заедница. За екстрадираниот Шукри Алија се говори како за лице кое што од позиции на радикален ислам, со насилство, малтретирал имами од ИВЗ.

„Според оперативни сознанија, станува збор за еден од најголемите идеолози и промотори на радикалниот ислам и не мжѓеме да исклучиме можност дека е ментор и идеолот на обвинетите во ’Монструм’. Лицето беше еден од иницијаторите на протестите, по полициската акција ’Монструм’ и повикуваше на разни начини на одмазда кон полициските службеници од албанска националност“, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Заговорниците на тезата дека Шукри Алија е радикален елемент се во прилог на тврдењата на министерката Јанкуловска која непосредно по трагичниот настан кај Железарското езеро рече дека мотив за злосторството треба да се бара токму во радикалниот ислам. Сега, кога Алија е зад решетки, и во исчекување на повторување на судскиот процес, се пласираат информации кои го доведуваат во врска со Рамадан Шити кој загина во интервенцијата на полицијата во акцијата „Планинска бура“, кон крајот на 2008 година. Полицијата верува дека екстрадираниот Шукри Алија е инволвиран во голем број други тешки кривични дела. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 1336 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тр��се Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-ДебарItar Pejo, 06.12.2012 14:17:29
Sepak ministerkata mozese da kaze dali i ovoj covek se borel vo Avganistan i Pakistan, kade sto tajno otisol preku stipskiot kargo aerodrom, vo organizacija na bratot, so polni kuferi so smoki.
опиум, 06.12.2012 17:56:15
Пролистувајќи низ Нострадамусовите архивски документи,а низ потврдените Асанжови патеписи,барајќи ја формулата за сопственото велеслаломско возење по патот за извлекување што помала колатерална штета од разните Херкулеси,од една страна,како во случајов,и измамените наивни бранители на мирот,од друга стреана;пазејќи се од труење од смоките кои сеуште се нудат иако со подминат рок;истовремено пазејќи се да не биде крвта вода,вино и ракија,човек навистина е исправен пред ептен големо искушение.Микропечката балканска и лонецот ептен лесно бија свариле жабата,ако е недоквакана како нас,многу умните конзументи на евтината роба,која во споредба со смоките многу е побајата и пред се отровно расипана.Така опиумски во транс овесвесени,ниту Гоце,ниту Али,ни нивното кече би успеале на не отрезнат,разбудат, да излеземне од филмот,кој трае подолго од сегашниве преку нос дојдени сапуници.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |