Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.12.2012, 14:43
Филе: ЕУ нема магично решение за спорот за иметоЕврокомесарот за проширување истакна дека решение е можно само со отворена политика кон соседите, на пример Грција или Бугарија, јави радио „Слободна Европа“

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека е важно властите во Скопје да не веруваат дека решението за спорот за името лежи во креативноста на луѓето од Европската комисија или, пак, дека членовите на Советот ќе изнајдат магично решение.

Тој, во својот говор на вчерашната конференција за Западен Балкан „Пријатели на ЕУ“, истакна дека решение е можно само со отворена политика кон соседите, на пример Грција или Бугарија, јави радио „Слободна Европа“.

Филе истакна дека е среќен оти Грција направи важни чекори за напре��ок и дека меморандумот е добра основа за придвижување и се надева оти Скопје нема да ја пропушти таа шанса.

Еврокомсарот додаде дека одблиску ја следел комуникацијата меѓу македонските и бугарските власти при која се адресираат дел од отворените прашања меѓу двете земји кои спаѓаат во категоријата на добрососедските односи.

Филе смета дека со дијалогот на високо ниво, реформите во Македонија повторно се ставија на врвот на агендата.Статијата е прочитана 972 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-ДебарSrumichanec, 06.12.2012 15:12:13
дека решение е можно само со отворена политика кон соседите, на пример Грција или Бугарија, koga sakame da odim vo edna aleansa so bugarsi i grci mora da imame dobri odnosi,neli ??va valda veke 6 godini gi provocira komshite so tosene na pari za antichni pomenici,filmi kako Treto poluvere i.t.n. pa posle sosedite bile krivi.Trebe da si epten budala da vervash deka koga plukash po nekoj posle ke te saka. Makedonija nema kavlitetna nadvorashna politika veke 6 godini tuku pilitichati deka samo trosat pari.Sakam da gi prasham mk. politichari do dokoga ke gradim Berlinskot zid na Balkanot koj ne deli od najbliste ni sosedi ?...i ako bugarskiot predsedatel Plvneliev e Makedonec po poteklo i ne ni saka koj drug ke ni saka vo SU ?
Liljana, 06.12.2012 16:00:51
A da ne e Avramopulos Avramov ili Avramovski koj se pogrcil? Nekako taka zvuci.
mene, 06.12.2012 18:02:29
Da Liljana, site se makedonci! Ne samo toj, ami i Barak Obama, samo uste ne e svesen za toa!
pk, 06.12.2012 21:49:08
Nie Makedoncite nemame problem so naseto ime REPUBLIKA MAKEDONIJA bidejki makedonskiot narod ne priznava drugo ime ili iminja. Ako grkot koj bese nagraden od onie koi zaedno so niv sakaat da nametnuvaat novi iminja toa e samo da ja uste ednas, po 100 godini geometriska podelba sakkat uste ednas da ja potvrdat taa podelba. Nie ne bi trebale da pregovarame so grkot, zosto nemame doverba vo nego. A bugarinot uste ednas pokaza kakva ulizica e. Nema dolgo vreme da trae grko-bugarskiot meden mesec. Ako Evropskite clenki ne sakaat vo nivnata zaednca, togas tie mozat da go storat toa ne so nekakvi grko-bugarski veta tuku so mnozinstvo glasovi na clenovite na EU. No e vreme da stavime stop na grko-bugarskite gluposti, lazi i izmislici. Duri i da se postigne nekako dogovor so grkot na primer, koj bi imal doverba deka grkot ke se pridrzuva na svojata obvrska. Dobro bi bilo da se razmislime okolu grckite biznisi vo REPUBLIKA MAKEDONIJA.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |