Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.12.2012, 09:35

Бериша: Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот


Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека сите Албанци во светот треба да имаат албанско државјанство.

- Барам нов закон во врска со тоа прашање. Очекувам разбирање од соседните и меѓународните институции. Наша цел е да се обединат сите Албанци без оглед каде се наоѓаат во светот, изјави Бериша во Валона на состанок на Советот на министри на Албанија.

Истакнувајќи дека „албанскиот народ е одлучен во намерите да развива мир и стабилност“, Бериша нагласи дека Албанците „100 години живееле под диктатура и окупација“.

- Сакаме догорочна стабилност. Албанците се еден народ. Каде и да живеат имаат право на албанско државјанство, изјави Бериша. Според него, иднината на Албанија е во Европската унија.


Статијата е прочитана 1467 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претсе��ател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебарstoe, 05.12.2012 10:10:47
albancite ucat od svetskoto iskustvo ,imat nacionalna svest zosto da im ljubomorime,si ja sakat svojata nacija i ce uspeat da se obedinat,so pasos na site albanci ce vnesat uste pogolem patriotizam i obvrska da nacijata e najvaznoto od se,so vleguvenje vo eu dobro vi velit ce se obedinat ,albanci od kosovo,aln,mak slobodno ce mozat da se naseluvat vo trite zemji i vo mk ce stanat mnozinstvo za kratko vreme i ce ja spojat cela mk kon alb...izlez drzavjanstvo za site makedonci kade i da se vo svet...
mene, 05.12.2012 11:43:39
Ovoj povampiri celosno!
Nekoj, 05.12.2012 13:17:05
Super, neka im dadat, ama na Makedonija bi i preporacal, ako naskoro ne go ukine dvojnoto drzavjanstvo, za merak ni e rabotata.
kirca, 05.12.2012 13:38:50
проблемот стое, е дека кога на сите албанци од светот ќе им понудат албанско државјанство, сите и ќе прифатат. се прашувам дали сите македонци ќе отидат да си извадат доколку им се понуди или како и секогаш, само ќе лаеме.
Na sila se odzema, ne i dava!, 05.12.2012 13:55:31
Problemot e shto nikoj ne go saka, pa ni ovie vospaleni albanski nacionalisti. Site oni bi nekoe drzavjanstvo od chlenkite na EU.
Dimo, 05.12.2012 16:12:46
Ovoj e ne so dve lica tuku so mnogu,kako i poveketo albanci kade i da se.
Napred Berisa genijalecot..., 05.12.2012 19:02:31
Gospodine Berisa ednas nesto i pametno od Vas ...dajte im na site Albanci vo svetot drzavjanstvo i bidejki tamu kaj sto se soberete gi site kaj Vas zosto da bidat porobuvani..ponizeni veke 100 godini ete sansa da gi oslobodite a nie vo toa so seta sila ke ve podrzime zosto da vi pati narodecot koj ete nema svoe skolo svoe zname svoja rabota vo tuga zemja NELI...!!! Samo napred gospodine ...!!!
EU, 05.12.2012 19:37:09
Ne razbirame kade e problemot, pa i Makedonija im dava drzavjanstvo na iselenicite , bez ogled dali voopsto ziveele vo Republika Makedonija. Makedonskoto drzavjanstvo se steknuva po osnov na poteklo, radjanje, priroduvanje ili megunarodni dogovori. Istata regulativa se primenuva vo site evropski i drugi drzavi, pri sto, ne site, priznavaat dvojno drzavjanstvo.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |