Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.12.2012, 11:49

Србија ја намалува соработката со Хаг

Србија одлучи да ја намали соработката со Хашкиот трибинал по ослободителните пресуди за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач и поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај, изјави германскиот пратеник на Обединетите нации Петер Витинг.

За време на синоќешната дебата во Советот за безбедност на ОН Витинг изрази загриженост поради најавата, што Србија ја изнесе претходниот ден во писмо до генералнот секретар на Светската организација, дека ќе ја намали соработката со Трибуналот до техничко ниво и покрај претходните ветувања на српската Влада.

Хашкиот Трибунал, првпат по серија ослободителни пресуди синоќа беше тема на Советот за безбедност на ОН, а ставовите за неговиот придонес кон правдата и помирувањето во поранешна Југославија остана целосно поларизирана - од остри критики на претставникот на официјална Москва до поддршката на западните земји заради работата и одлуките на Трибуналот.

Претседателот на Трибуналот Теодор Мерон на синоќешната седница го потенцира одличниот напредок на Судот и како примери ги наведе завршувањето на судењето на Харадинај и донесувањето конечна пресуда за Готовина и Маркач девет месеци пред предвидениот рок.

Од своја страна, пак, првиот потпретседател на Владата на Србија, Александар Вучиќ укажа дека тој Суд не успеал ниту да ја задоволи правдата, ниту да придонесе за помирување.

Трибуналот, рече Вучиќ, со своите пресуди ја издвоил српската нација како единствена одговорна за свирепите злосторства на територијата на поранешна СФРЈ.

Вучиќ ја повика меѓународната јавност да се запознае со последиците од одлуките на тој Суд и да го спречи амнестирањето и величењето на злосторствата.

- Меѓународното право мора да важи за сите подеднакво, а не за некои народи повеќе, а за други помалку, нагласи Вучиќ.

- За стотици илјади српски бегалци, илјадници мртви, ранети и несреќни, Хашкиот трибунал осуди неколку чувари на логорот на Челебиќи во Босна и двајца косовски Албанци - непосредни извршители од понизок ранг, рече Вучиќ.

- Србија се наоѓа на европскиот пат, Србија сака да соработува со сите народи и држави во регионот. Србија ги прифати и ги исполнува сите свои меѓународни обврски, Србија води дијалот со Приштина под покровителство на ЕУ и единствено што Србија бара е правда. Ништо повеќе и ништо помалку, порача Вучиќ.

Вучиќ потсети дека Србија на Трибуналот му ги предала сите обвинети кои беа побарани, вкупно 45, како и дека од вкупно 3.200 барања за помош на Обвинителството на Трибуналот и одбраната на обвинетите, целосно одговорила на речиси сите примени барања и оти ниту едно барање на Обвинителстовото на Трибуналот да се оствари увид во архивите не е одбиено.

- Наведените податоци јасно ја покажуваат посветеност на Србија на утврдување на целата вистина за злосторствата кои се извршени во текот на вооружените судири на територијата на поранешна Југославија, што вклучува и казнување на одговорните за злосторствата независно од нивната национална припадност и националната припадност на жртвите, рече Вучиќ.

Тој додаде дека токму заради тоа „верата на Србија во меѓународното право доживеа најтежок можен удар заради срамните ослободителни пресуди на Жалбениот совет на Меѓународниот трибунал за Готовина и Маркач, а пресудата на Харадинај само додаде сол на раната“.

Според претседателот на Хашкиот трибунал Мерон, Трибуналот „засекогаш го трансформирал лицето на меѓународната правда во целост уважувајќи ги правата на обвинетите и принципот на правда“.

- И покрај одредени доцнења во завршувањето на судењата и жалбените постапки пред Судот, нема сомнение дека работата која Трибуналот до сега ја направил и наследството кое ќе го остави се од големо значење, рече тој.

Мерон изрази очекување дека судењето на поранешниот претседател на РС, Радован Караџиќ, ќе биде завршено до 31 декември 2014, а на поранешниот воен лидери на босанските Срби, Ратко Младиќ, до 31 декември 2016 година.

Судењето на поранешниот претседател на Република Српска Краина, Горан Хаџиќ би требало да заврши до 31 декември 2015, а на претседателот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, до јули 2013 година, додаде тој.

Главниот овиниел на Трибуналот Серж Брамерц ја пофали досегашната соработката на Србија со Обинителството на Хаг, истакнувајќи дека таа е од најголемо значење за успешно завршување на судењата кои се во тек.

Во врска со ослободителните пресуди на Готовина, Маркач и Харадинај, Брамерц рече дека нема сомнение дека се сериозни злосторства и дека жртвите имаат право на задоволување на правдата.

- Тие пресуди предизвикаа голем број реакции и јас можам да кажам дека нема сомнение дека се сериозни злосторствата кои се извршени и оти жртвите имаат право на задоволување на правдата, рече Брамерц.

Амбасадор на Русија на ОН, Виталиј Чуркин оцени дека Хашкиот трибунал „не покажа ниту праведност ниту ефикасност“ во работата и рече дека Русија била изненадена како во случајот со пресудите на хрватските генерали во еден глас биле демантирани години на истрага за злосторството.

- Кој е виновен за убиствата и прогонот на 250.000 луѓе, праша тој и додаде дека во овие случаи не е исполнета правдата.

Според него слично се случило и со судењето на Харадинај.

- Убиствата и мачењата на Косово без соменине се случиле, а немаме извршители. Вакви постпки само ја поттикнуваат недовербата која населението на поранешна Југославија и првобит��о ја покажа кон овој Суд, истакна тој.


Статијата е прочитана 666 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |