Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 16:12
Смирувачка средба пред европскиот самитГруевски и Ахмети се обидоа да испратат порака до јавноста дека ја контролираат ситуацијата со меѓуетничките односи и со евроатлантските перспективи

Владејачката коалиција е стабилна и функционира нормално, се сигналите што се обидоа да ги испратат до јавноста партнерите Никола Груевски и Али Ахмети, кои се сретнаа денеска во Владата. Тоа беше прва нивна средба по подолго време, откако ескалираа несогласувањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, прво во парламентот, во текот на расправата за законот за бранителите, а потоа и на терен, за време на прославата на стогодишнината од албанската независност, што се рефлектираше и на меѓуетничките односи во државата.

„Груевски и Ахмети апелираат за воздржување од провокации, при искорис��ување на меѓуетничките и меѓурелигиските односи во функција на дневно политички цели, од страна на кој било субјект или поединец“, се потенцира во заедничкото соопштение од средбата, што беше пуштено во јавноста прво преку прес-центарот на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа и од службата за информирање на ДУИ.

Состанокот на „Илинденска“ се одржа спроти самитот на ЕУ. Неколку дена пред одлуката за тоа како понатаму ќе се одвиваат интеграциските процеси на Македонија, лидерите на двете најголеми партии во Владата манифестираа усогласеност во ставовите за евроатлатнските перспективи.

„Иднината на нашата земја е во голема обединета Европа и пораките кои одат во друга насока од оваа не ја отсликуваат позицијата на двете партии и правецот на развој на нашата земја“, е пораката што произлезе по состанокот.

Груевски и Ахмети се согласиле дека мултиетничкиот и мултирелигискиот соживот се од значење за развој на општеството и дека заедниците треба да се почитуваат, уважуваат и да соработуваат.

„Владините партнери ценат дека секоја заедница треба да го почитува идентитетот на другите заедници кои живеат во земјата и дека заедниците имаат право да го изразуваат својот идентитет на начин кој нема да ги вознемири или повреди чувствата на припадниците на другите етнички заедници или, пак, државниот интерес, согласно Уставот и законите“, се вели во долгото соопштение што следуваше по средбата.

„Ние сме најодговорни за меѓуетничките односи“

На средбата очи в очи, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се обврзале да ги искористат своите авторитети и можности, за да влијаат во надминување на предизвиците со кои се соочува соживотот во државата, во духот на почитувањето, толеранцијата и меѓусебното разбирање, а имајќи предвид дека Македонија е правна држава, така што Уставот и законите мора да се почитуваат доследно.

Груевски и Ахмети, чии партии почнаа отворено да манифестираат дуализам во ставовите уште во август годинава, со случајот „Слупчане“, овој пат заклучиле дека најголемата одговорност во делот на меѓуетничките односи е кај политичките елити, посебно кај политичарите кои добиле поголема доверба од граѓаните. Затоа, тие се обврзале дека ќе сторат максимум за спречување на какви било обиди од злоупотреба и погрешно интерпретирање постапки од сферата на меѓуетничките односи. (А.М.М.)Статијата е прочитана 1334 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од ��ајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-ДебарEROL, 07.12.2012 16:26:07
Ние сме најодговорни за меѓуетничките односи“ -ne Baba mi e odgovorna. Arno vi tekna malku da sednete i da porazgovarate vo evropski duh za evropska Makedonija, da zamackate oci malku na narodot kako se e vo red...ako ako...vlijae toa pozitivno, ne sum protiv...samo edno na um da imate...MISLETE MU JA STO PRAVIME POSLE, otkako ke izvisime povtorno, napravivte li nekoe plance ili?
M. D., 07.12.2012 18:29:45
Kakvi smiruvacki tonovi. Od sredbata proizleguva edno golemo NISTO. Javno go prasuvam premierot na mojot del od drzavata (makedonskiot del): 1. Dali se dogovorivte za zakonot za braniteli? 2. Dali se dogovorivte za polozuvanje na cveke na spomeikot vo Slupcane? 3. Dali na mojot predok Cvetan Dimov mu e smeneto imeto ili ne? 4. Dali mozam da pustam makedonska narodna muzika vo mojot dom (vo opstina Cair)? 5. Dali se dogovorivte po kolku komiti i sverceri ke ucetvuvaat na slednite megusebni tepacki?
boro, 07.12.2012 18:48:51
Idila nevidena.........med i mleko.......tenderite se podeleni.........toa e najvazno.........ako zgusti, na novo Roud sou...........Airlija Makedonijo....... DEJA VOUX........
husko, 07.12.2012 19:47:35
IZgleda deka nekoj dobil edna megju oci vo USA,i nisto nema od pocetokot na pregovorite so EU,a posto nema nekoi presovi jasno e deka loso nise pisuva.
Bezanec, 07.12.2012 21:55:06
Abe ovoj ne li e vo egzil?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |