Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.12.2012, 15:14

СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата

Опозициската СДСМ денеска го претстави писмото што планира да го достави до Светската банка за нивниот став во однос на Предлог законот за ново задолжување на Македонија кај СБ во износ од 50 милиони евра, а за кој веќе поднесе над 100 амандмани.

Преку писмото опозициската партија ја известува Светска банка дека се спротивставува на начинот на кој се однесува Владата во однос на „брзината на задолжување, употребата на позајмените средства, севкупната неодржливост и недостатокот од транспарентност“.

- Нашиот став го темелиме на конкретни факти кои покажуваат дека земјата рапидно го зголемува јавниот долг и тоа јавниот долг кон странство за 89,6 проценти за само три и пол години, а долгот во земјата за 55 проценти за само десет месеци годинава, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски.

За СДСМ е неприфатлива намената на трошење на парите што се позајмени како „средства за сите буџетски потреби“, бидејќи, оценуваат, станале извор за потрошувачката на Владата за непродуктивни намени. Неприфатливи се достасаните, а неплатени обврски на Владата кон фирмите, долг кој две и пол години се криеше, а кој подоцна го посочи и ММФ, и кој сега се манифестира на најразлични начини, долгови на болниците, долгови кон превозниците на ученици, греење на училиштата со нафта од државните резерви, наведе Јовановски.

Загрижувачки е, смета СДСМ, и порастот на буџетскиот дефицит од 0,5 проценти од БДП во моментот на промена на власта до 3,5 проценти од БДП и пречекорување на критериумите на ЕУ годинава. Ззадолжувањата кај Светска банка, според Јовановски, многу потсетува на она што се случило со заемот од ММФ два месеца пред предвремените парламентарните избори во 2011 година.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ спротивно на Деловникот го кочи носењето на Буџетот

Комисијата за финансирање и буџет од почетокот на амандманската расправа по предложениот буџет за наредната годима има поминато 80-тина од вкупно поднесените 1.026 амандмани. Доколку се продолжи со вакво темпо многу веројатно е дека предложениот буџет за наредната година нема да може да се донесе до крајот на оваа година, односно до 31 декември и во тој случај ќе треба да се оди на времено трошење.

Од вкупниот број амандмани 538 се од СДСМ и 460 од НДПМ, односно од пратеникот Изет Зеќири.

Од ВМРО-ДПМНЕ остро реагираат на постапките на лица избрани од Собранието да вршат функции, спротивно на правилата и Деловникот внесуваат хаос и ги закочуваат нормалните постапувања во парламентот.

- Да е ситуацијата попроблематична ние сме вознемирени поради тоа што внесувањето на хаос и попречувањето на нормалното работење на Собранието се случува на теми кој што се од висок интерес на граѓаните на Република Македонија, а се однесуваат на буџетското планирање, буџетското остварување за следната година и законите поврзани со ветувњето од Владата на Република Македонија за зголемување на пензиите и социјалната помош кој што граѓаните ќе ги добијат, рече Илија Димовски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Според него очигледно е дека СДСМ нема друг начин како да се спротистави на позитивните мерки што Владата на Република Македонија ги предлага во овој буџет, како зголемување на пензиите, зголемување на социјалната помош, зголемување на капиталните трансфери за изградба на патишта, болници, училишта, па одбра начин со внесување на хаос, со одовлекување и со свесно поставување на кочници од страна на двајца претседатели на Комисии во Собранието.

Тој потенцира дека тоа се прави спротивно на Деловникот и оти СДСМ со кочење и блокирање на нормалните процеси при планирањето на Буџетот има намера да се наметне во јавноста.


Статијата е прочитана 455 пати.


Испрати коментар



Сараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Египет на нозе, Морси бара национален дијалог
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македонија заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебар



Stojko, 05.12.2012 17:16:10
А ДПМНЕ што сака? Опозиција да им го прави кворум и да клима со глава? Доколку не е ограничен број на амандмани (а не е ) што сега? Мнозинство во парламентот да си предлага што сака, ама никој да не таласа?...
evro-makedonec, 05.12.2012 21:45:38
Dolgovite da gi vrakaat Gjujo i negovite ovci, ne siromasnitegragjani. SUTKA!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |