Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.12.2012, 09:31

Египет на нозе, Морси бара национален дијалог

Претседателот и покрај протестите и жестоките судири нема да ги укине указите од 22 ноември, со кои си ги зголеми овластувањата

Египетскиот претседател, Мохамед Морси, ги повика сите политички сили во земјата да се сретнат утре во претседателската палата во Каиро со цел да почнат национален дијалог за изготвување на акционен план по референдумот за новиот устав.

Тој нагласи дека референдумот ќе се одржи, според предвиденото, на 15 декември и покрај спротивставувањето на опозицијата.

- Треба да почнеме национален дијалог, кој ќе ја обедини нацијата и ќе стави крај на расколот и конфронтациите, рече Морси во телевизиско обраќање кон нацијата.

На средбата освен акциониот план, посочи Морси, ќе се разговара и за судбината на Горниот дом на Парламентот по распуштањето на Долниот дом во јуни, а исто така и за изборниот закон и за другите проблеми со кои се соочува земјата.

Тој обвини некои од приврзаниците на опозицијата дека се` уште им служат на елементите на стариот режим и се закани дека нема да толерира никого, кој работи за соборување на неговата, како што посочи легитимна власт.

Морси истакна дека и покрај протестите и незадоволството на опозицијата нема да ги укине указите од 22 ноември, со кои си ги зголеми овластувањата.

Обама загрижен од насилството во Египет

Во меѓувреме американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараше со Морси, при што изрази длабока загриженост од насилството за време на протестите во Египет, во кои се убиени неколку лица, а стотици се ранети, соопшти Белата куќа.

- Претседателот нагласи дека сите политичкки лидери во Египет треба јасно да им посочат на своите приврзаници дека насилството е неприфатливо, се наведува во соопштението на Белата куќа.

Обама го поздрави дијалогот на кој Морси ја повика опозицијата и додаде дека тој дијалог треба да се одржи без претходни условувања.

Египетската опозиција, пак, ги отфрли неговите повици за дијалог. Либералниот фронт за национален спас, кој ги обединува главните противници на Морси, како и движењата на младите ги отфрлија преговорите со шефот на државата, се додека тој не ги исполни нивните главни барања - да го одложи рефередумот за Уставот и да ја поништи уставната декларација, донесена на 22 ноември.

Водечкото продемократско движење „6 ноември“, кое има главна улога во распламтувањето на бунтот против поранешниот лидер Хосни Мубарак, исто така го отфрли повикот на Морси за дијалог.

Противниците на Морси синоќа го запалија главното седиште на Муслимански браќа во Каиро, изјави портпаролот на исламистикото движење Махмуд Гозлан.

- Околи 200 демонстранти го нападнаа седиштето. Нашите чувари се обидоа да ги спречат, но некои успеаја да влезат на задната врата и да ја запалат зградата, која се уште гори, рече Гозлан.

Официјален претставник изјави дека пожарот е ставен под контрола и оти полицијата ги растерала демонстрантите подалеку од седиштето на ова движење, кое го поддржа Морси за време на неговото доаѓање на власт.

Египетските медиуми јавија дека е запалена уше една канцеларија на Муслимански браќа во јужно предградие на Каиро.


Статијата е прочитана 389 пати.


Испрати коментарСараќини - Граѓаните порационално да ја користат енергијата
Лекарите се собраа на протест пред Владата
СДСМ - Коалициските партнери се најодговорни за меѓуетничките односи
ССМ бара одблокирање на работата на Комисијата за труд и социјала
Врачени државните награди „Св. Климент Охридски“
Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет
Делавекурас - Нема преговори без да се реши прашањето за името
Македонија ќе почне со организирање на Интернет лотарија
Поповски - Мерките за самовработување даваат резултати
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Св. Климент Охридски
Арифи - САД се надеваат на позитивни заклучоци од Брисел
ЕУ-амбасадорите без договор, одлуката за Македонија во вторник
Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Св. Климент
Свечена академија за празникот Св. Климент Охридски
Нова постпејд-понуда „вип екстра“ за 599 денари
Смирувачка средба пред европскиот самит
СДСМ - Ќе направиме се' за да се спречат непродуктивните задолжувања
Макрадули - Барањата на „Аман“ против самоволието на Регулаторна
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во клинч поради пензионерите
Нови тарифи на „Оне“ со 5.000 и 10.000 бесплатни минути
Почнува проект во НБМ финансиран од ЕУ
Јавната администрација најподложна на корупција
Расте извозот на преработки од овошје и зеленчук
Ставрески - „Јужен тек“ ќе ни обезбеди стабилно снабдување со гас
Попладнево амбасадорите на ЕУ ќе расправаат за Македонија
Владата ќе им го решава станбеното прашање на 1.200 семејства
Украинската Влада измамена од лажен инвеститор
Грција не е подготвена на компромис за името
Момчето што дивееше низ Хиподром доби 15 години затвор
Сеул бара Северна Кореја ги врати долговите
Меѓународен тим ќе го истражува падот на „кингерот“
Бопа зеде 540 жртви на Филипини
Арифи очекува креативно решение од ЕУ
Почнува изградбата на „Јужен тек“
Брахими преку Москва и Вашингтон ќе го отплеткува Сирискиот јазол
Грција стави рампа за „македонски“
Нов командир на чело на битолската полиција
НБРМ не гледа потреба од промена на фиксниот курс на денарот
(ФOTO) Бесими ја прими донацијата за АРМ од Турција
Се поставува новогодишната елка
(ФОТО) Чинарот ја губи битката со времето
Вељаноски ќе ги спасува пензионерите од бранителите
Тачи ќе се повлече пред Харадинај
Вилфред Мартенс згрозен од повикот за „бугарска пролет“
Попоски побара од Клинтон и европските колеги поддршка за ЕУ и НАТО
Пораснал бројот на патници на „Александар Велики“
Македон��ја заглави во Брисел
„е-Бонтон“ за културна комуникација на интернет
Филе - ЕУ нема магично решение за спорот за името
Лажните баратели на азил нема да заминат преку граница
Ристовски апелира да заседава Комисијата за труд и социјала
МВР ќе ја истражува поврзаноста на Шукри Алија со „Монструм“
Заплени 152 килограми марихуана на патот Струга- Мислешево
Нов педофилски скандал го тресе Би-Би-Си
Пјонгјанг со 100 милиони долари го јакнел култот кон Ким Џонг-ил
Србија ја намалува соработката со Хаг
Седмооделенки се затруле со дијазепам
Седуммина повредени во сообраќајка на Паризанска
(ФОТО) Пеколно утро во Усје, татко и син настрадаа во пожар
Состанокот на ЕУ-амбасадорите прекинат на точката за Македонија
Уапсен командирот на Езерската полиција во Охрид
Обама пак највлијателен во светот
Македонската група во Конгресот со нов член
(ФОТО) Морси под опсада
Плевнелиев - Бугарската поддршка не е безусловна
Големи смени во битолската полиција
Фатен „мозокот“ за убиствата кај Смилковци
Грција ја отфрли препораката на Филе
Иванов - Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат уште подобри
Конзервативецот Вели Маурер избран за претседател на Швајцарија
Со „Макс ТВ“ бесплатен филмскиот канал ХБО
ЕУ-амбасадорите вечерва ќе разговараат за Македонија
СДСМ и пиша на Светска банка за најновото задолжување на државата
Македонија останува во Авганистан и по 2014 година
СДСМ - Изборот на Неделкова атака врз независното судство
Пченката што ја јадеме не е токсична
Штрајк „да“, но по правила
Македонија помалку корумпирана од Грција и Бугарија
Новите мерки на НБМ ќе важат од 1 јануари 2013
Пронајдена нова масовна гробница во БиХ
На Балканот цигарите се најскапи во Хрватска, а најевтини во Србија
Уредничката на „Вог“ кандидат за амбасадор на САД во Европа
Двајца повредени при местење новогодишни светилки на „Партизанска“
Инцидентите се неприфатливи, сторителите да се санкционираат
Ѓукановиќ - Не сум крал Никола
Почина патријархот на Антиохиската православна црква Игнатиј Четврти
Укината забраната за тешки товарни возила на Стража
Дачиќ и Тачи постигнаа согласност околу граничните премини
(ФОТО) Најмалку 230 жртви од тајфунот Бофа на Филипините
Се самоуби амбасадорот на Србија во НАТО
Попоски на состанок во седиштето на НАТО во Брисел
Харадинај се подготвува за премиерската фотеља
Бериша - Aлбанско државјанство за сите Албанци во светот
Забранa за товарни возила на правците Кичево-Гостивар и Маврово-Дебарkoki, 07.12.2012 17:27:15
A koga ke stanime nie protiv nasiot Morsi.....odnosno Gruevski??????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Од боемска феминистка до буржујка
„Припадничките на мојата генерација не треба повеќе да бидат феминистки“, заклучила Бруни-Саркози и на себе го привлекла...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |