Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.06.2012, 22:33

МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“

Министерството за надворешни работи на Бугарија денеска реагира на, како што се наведува, последните антибугарски пројави во Македонија.

- За жал, повторно на јавни настани во Скопје беше употребено името на Бугарија и на Бугарите во негативен контекст. Загрижени сме од некои пројави во соседна Република Македонија, се вели во писмената реакција објавена на веб страницата на бугарското МНР.

Таквите пројави, стои во реакцијата, “противречат на европските принципи и норми на политичко поведение, демонстрираат стереотипи од минатото и не се во согласност со стремежот на македонското општество да ги сподели европските вредности и да се присоедини кон заедничкото европско семејство“.

Бугарските медиуми посочуваат дека реакцијата на Софија следува по политичките расправии во Скопје предизвикани од преименувањето на некои улици, меѓу кои и по Тодор Александров, и одржаните јавни протести организирани од опозицијата на кои во негативен контекст се спомнувале Бугарија и Бугарите.

Реакцијата доаѓа само ден и по првата средба на претседателите на двете земји Ѓорге Иванов и Росен Плевнелиев на Самитот на ПСЈИЕ во Белград, на која заеднички се заложија сите проблеми и отворени прашања да се решаваат преку отворен дијалог и меѓусебно разбирање.


Статијата е прочитана 3065 пати.

Испрати коментарБезнините поевтинуваат за 3,5, а дизелот за 3 денари
Во наредните три дена не` очекува многу топло време
Граѓаните да внимаваат да не предизвикаат пожари!
Митинг на СДСМ во Штип
Лидерите на Г20 се собираат во Мексико
Силен земјотрес регистриран во Јапонија
Се шири уште една скопска сообраќајна артерија
Француските социјалисти освоија апсолутно мнозинство во Националното собрание
Грците изгласаа останување во еврозоната со Нова демократија!
(ВИДЕО) Насмејте се, вие сте на полициска камера!
Нова Демократија и СИРИЗА изедначени
Крстопат-избори во грција
Втор круг од парламентарните избори во Франција
Стапката на невработеност во првиот квартал скокна на 31,6 отсто
Со нож и се заканувал на колешка во Парламентот
(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ прослави 22 години
Протест на СДСМ поради преименувањето на улиците
Нов топол бран со температури до 39 степени
Карл Билт - На Балканот повеќе нема да има промени на границите
Индискиот мултимилијардер Субрата Рој во Македонија
Бура реакции по договорот за декриминализација на клеветата
Познат идентитетот на жената која беше оставена во поликлиниката „Бит-пазар“
Изгласана одлуката за преименување на улиците во Скопје
Соопштение на Амбасадата на САД по повод одземената лиценца на „А2“
Претепани патници во автобус на ЈСП Скопје
Инцидент пред Советот на Град Скопје
Почнаа уписите за средните училишта
Камерон го поздрави решението за референдум на Фокландите
„Цајт“- На Грција веројатно и е потребен трет пакет помош од ЕУ
СРД и ја одзеде дозволата на Телевизија А2
ЗНМ и Владата се договорија за декриминализација на клеветата
Робин О Нил- Македонија во ОН да биде примена под уставното име
Дојче Веле- ЕУ ја толерира блокадата на Македонија
Денеска тропски теператури над 38 степени
Mомчиња повредени кај „Мавровка“
Скопјанка почина по пад од седми кат
Полуматурант се удави во Пчиња
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |