Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.10.2012, 12:23
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликацииПСМ Фондацијата со поддршка на Агенцијата за електронски комуникации во ноември ќе го организира Првиот меѓународен камп за мобилни апликации и бизниси во Македонија.

Кампот ќе се одржи од 30 ноември до 2 декември во Скопје, а се очекува да учествуваат околу 100 млади програмери и бизниси од Македонија, балканските земји и развиените европски држави, пред се скандинавските. Учесниците ќе имаат можност да формираат меѓународни партнерства и да бидат менторирани и поддржани од истакнати имиња од светската мобилна индустрија.

Како што соопшти на денешната прес-конференција Љупчо Деспотовски од ПСМ Инкубаторот потврдено е присуство на менторите Тим Џексон, коосновач на QXL и партнер на инвестициски фонд во Британија, Јохан Стил вон Холстен, коосновач на Mycube и еден од 50-те највлијателни луѓе во Шведска, Мајкл Гинберг, основач на мрежата на бизнис агели од гибралтар и Филип Кандал, коосновач на Skobbler, со над 3.000.000 корисници на мобилните апликации.

- Станува збор за тридневен настан на кој нема да се работи само на развој на мобилни апликации, туку ќе дојдат и спикери кои ќе говорат за тоа како од мобилните апликации да се направи бизнис, рече Деспотовски.

Тој додаде дека идејата е апликациите што ќе произлезат од кампот да бидат глобални.

- Сакаме да ги мотивираме луѓето да размислуваат надвор од границите на Македонија. Токму и затоа е идејата да се измешаат со луѓе од други земји. Постои можност за заеднички вложувања, заеднички компании кои би ги пласирале тие апликации надвор на глобалниот пазар, бидејќи ќе имаме инвеститори од надвор, некои од нив да процени доколку некоја од апликациите е интересна да инвестира во тие компании, појасни Деспотовски.

Според директорот на АЕК Роберт Ордановски, најдоброто на оваа инидијатива е што зад неа стојат млади луѓе кои се иднината и перспективата на Македонија. - ИКТ секторот, кој глобално е еден од најаките сектори, во Македонија преку оваа фондација создава услови тие млади инженери и млади компании да останат тука и тука да развиваат апликации кои ќе ги користиме ние, но и глобално. Свесни сме дека многу наши програмери развиваат програми за надвор, што значи во Македонија има потенцијал и треба да најдеме начин да го искористиме, истакна Ордановски.

Тој потенцира дека Агенцијата во своето портфолио има задача да овозможи развој на електронските комуникации и информатичкото општество, сектор кој придонесува со 6 проценти во БДП на РМ. Наша задача, посочи, е да го зголемат тој процент и да овозможат околина за развој на ИКТ секторот.

Финалето на тридневниот настан ќе биде презентација на прототип на мобилна апликација, каде еден или повеќе тимови ќе добијат можност за инвестициски удел во вредност од 50.000 евра од страна на Eleeven Startup Accelerator од БугаријаСтатијата е прочитана 539 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Трен��вски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смрт

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |