Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.10.2012, 12:02

Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни

Претседателот Барак Обама и неговиот противкандидат Мит Ромни продолжија да се напаѓаат, по прашањата кои ги отворија во дебатата во вторникот.

Обама го критикуваше планот на Ромни од пет точки за обнова на економијата.

- Ромни нема план со пет точки, тој има план со една точка – дека луѓето кои се на врвот треба да играат според нивни правила, изјави претседателот, кој вчера имаше митинг во Охајо, а потоа посетата ја продолжи во Ајова.

Противкандидатот Ромни имаше митинзи во Вирџинија, од каде го обвини претседателот Обама дека се` уште не претставил агенда за тоа што планира да направи во следните чет��ри години, иако му преостанува само уште една дебата и уште три недели до изборите.

Ромни предупреди дека, со сегашното темпо на задолжување, доколку Обама биде реизбран, на крајот на неговиот втор мандат САД ќе должат 20 трилиони долари.

- Со тоа ќе го урнеме американскиот сон за следните генерации. Јас не сакам да ја трансформирам Америка во нешто што нема да го препознаеме. Не сакам да ја направам Америка како Европа, општество водено од Владата. Јас сакам на Америка да и ја вратам слободата, која ја движи нашата економија. Нашата економија се води од слободата, од личната слобода, од луѓе кои одат по своите соништа, изјави Ромни на митингот во градот Лизбург во Вирџинија.

Сојузните држави како Охајо, Вирџинија и Ајова, каде силите на Обама и на Ромни се блиску изедначени, се решавачки во претседателската трка. Обама имаше водство во повеќето од овие решавачки држави, но по првата дебата, во која Обама имаше блед настап, Ромни успеа да ја изедначи трката.

Втората дебата беше многу поборбена, и во неа двајцата кандидати ја заострија реториката, што се пренесе и на митинзите по дебатата. Обама во Ајова го прикажа Ромни како кандидат на богатите, кој не се грижи за средната и ниската класа.

- Луѓе како него плаќаат помалку данок од вас, граѓаните. Користат сметки во банки во странство. Ќе инвестираат во компанија, ќе ја банкротираат, ќе ги пренесат работните места во странство и заработуваат од тоа, изјави Обама.

Новинарот Глен Труш неодамна објави книга во која, врз основа на разговори со блиски советници на претседателот, тврди дека Обама чувствува силна нетрпеливост кон Ромни, за разлика од другите републикански политичари со кои се соочил, како противкандидатот од 2008 година, сенаторот Џон Мекејн.

На своите настапи, Ромни го прикажува Обама како добар човек, но неспособен за претседател. Сепак, на митингот во Лизбург на сцената се појави комичарот и радио водител Денис Милер, познат по остриот јазик, кој воопшто не го штедеше претседателот Обама.

- Имам пријатели кои гласале за Обама, и денес се срамат да го признаат тоа. Зборуваат за како да е срамно нешто, како да им се случило да се напијат апчиња, се изгубат, и се разбудат голи на улица, рече Милер.

Но, најдалеку отиде Енди Григс, кантри музичар кој свиреше на отворањето на митингот на Ромни. Тој отворено праша дали Обама е христијанин, велејќи „знам дека Мит Ромни се моли на истиот Господ како и јас, што не може со сигурност да се каже за оној другиот“.


Статијата е прочитана 263 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смрт

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |