Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.10.2012, 12:30

Карл Билд: Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот

Шефот на шведската дипломатија смета дека визната либерализација со ЕУ води кон позитивен развој во регионот на Балканот

Шефот на шведската дипломатија Карл Билд се двоуми околу неопходноста повторно да бидат воведени визи за балканските земји.

- Тоа би ги погодило обичните, чесни луѓе, како и комуникацијата и интеграцијата меѓу слободните луѓе во Европа, младите и студентите на кои ние всушност сакаме да им помогнеме, вели Карл Билд.

Тој смета дека визната либерализација со ЕУ води кон позитивен развој во регионот на Балканот.

- Освен тоа, имаме и значајна миграција на работна сила која доаѓа од Србија, така што слободното движење во основа е во наш интерес, смета Билд.

Шефот на шведската дипломатија се согласува дека е проблем тоа што повеќе земји-членки на ЕУ со соочуваат со пораст на бројот на баратели на азил, и покрај тоа што државјаните на балканските земји немаат вистински причини за добивање азил.

- Еден дел од нив ја ползуваат ситуацијата и доаѓаат со автобуси, меѓу другото, и во Шведска. Тука чекаат на решавање на нивните азилантски барања и добиваат пари кои се наменски буџетирани во шведскиот систем, а потоа се враќаат дома, вели шведскиот министер за надворешни работи.

Во Шведска и Германија во последниве месеци е повеќекратно зголемен бројот на баратели на азил кои доаѓаат од Србија, Босна, Албанија и Македонија.

Поради таквиот развој, Германија и уште пет други земји-членки на ЕУ испратија писмо до еврокомесарот за миграции Сесилија Малмстром.

Во писмото се бара ЕУ, до крајот на оваа година, врз основа на одредени услови, повторно да воведе визен режим за лица од балканските земји.

Но Карл Билд изразува загриженост поради сигналите што ЕУ ги испраќа кон Западен Балкан.

- Претседателот на Бундестагот деновиве рече дека „сега е стоп за проширувањето“. Таков тип на сигнали ги поттикнува националистичките сили на Балканот, а тоа воопшто не е ниту во нивен, ниту во наш интерес, потенцира Карл Билд во интервју за Шведското радио.


Статијата е прочитана 880 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртIskra, 19.10.2012 20:46:36
Ete eden pameten covek da se najde vo EU koj realno gi otslikuva sostojbite na Balkanot...i sto e najvazno saka da ni pomogne... Bravo G-dine Bilt.
Miki, 20.10.2012 02:17:06
Manete se so tie uceni i ultimatumi, nema da vi izleze na dobro.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |